Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Hiszpańska szkoła dla chłopców uczy ich prasowania

W efekcie chłopcy chętniej pomagają w domu.
.get_the_title().

Colegia Montecastelo to szkoła dla chłopców, która mieści się w Vigo w północno-zachodniej Hiszpanii. Jakiś czas temu placówka wprowadziła zajęcia, podczas których uczniowie czwartej klasy uczą się prac domowych.

Przez jedną godzinę w tygodniu chłopcy dowiadują się, jak prasować, szyć, gotować, prać i utrzymywać w domu porządek.

Uczestnictwo w tych praktycznych zajęciach jest obowiązkowe. – Pomyśleliśmy, że umiejętność wykonywania takich zadań będzie bardzo przydatna dla naszych uczniów. Pewnego dnia, kiedy założą rodziny, zaangażują się w prace domowe i będą wiedzieć, że prowadzenie domu należy do dwóch osób, a sprzątanie, wstawianie rzeczy do zmywarki czy prasowanie nie jest domeną kobiety – mówi pomysłodawca zajęć, Gabriel Bravo.

źródło: daily
hunt

Pomysł narodził się, kiedy nauczyciele zaczęli się zastanawiać nad wprowadzeniem zajęć, które będą promować równość płci i pokazywać, że mężczyźni mają te same obowiązki, co kobiety i odwrotnie. Rodzicom przypadło to do gustu od razu, ale uczniowie początkowo nie byli przekonani. – Z gotowaniem nie mieli problemu, ale kiedy zaczęliśmy mówić o prasowaniu czy szyciu, część uczniów uśmiechała się z niedowierzaniem. Co ciekawe, kiedy lekcja się zaczęła, uświadomili sobie, że są to zajęcia, które mężczyzna może wykonywać z powodzeniem, że to wcale nie jest trudne, i że to kwestia poznania kilku rzeczy. Mieli opory, ale koniec końców podeszli do tego z pozytywnym nastawienie. Część z nich po raz pierwszy miała w ręku żelazko! To było zabawne i pouczające zarazem. Jesteśmy dość zaskoczeni, a rodzice są bardzo szczęśliwi – mówi Bravo.

Okazało się, że wprowadzenie tych zajęć miało niemal czarodziejski wpływ na chłopców z Colegia Montecastelo.

Rodzice byli świadkami ogromnej zmiany w swych dzieciach, które nagle zaczęły pomagać w pracach domowych i wykorzystywać w praktyce zdobyte umiejętności zdobyte w szkole. Mamy nadzieję, że stopniowo coraz więcej szkół zacznie wprowadzać do swoich programów tego typu zajęcia!

Tekst: NS

FUTOPIA