Kalifornia zakazuje kosmetyków testowanych na zwierzętach
Kalifornia zdecydowanie jest najbardziej ekologicznym stanem w USA. Na początku roku wypowiedziała wojnę jednorazowym słomkom. Tamtejsze restauracje czy kawiarnie mają teraz nie traktować słomki do napojów jako opcji domyślnej i dawać ją klientowi tylko wtedy, gdy o nią poprosi. Z kolei Los Angeles wprowadziło niedawno zakaz sprzedaży i produkcji futer, który może stać się inspiracją dla całego stanu i kraju. Teraz Kalifornia robi kolejny krok i zakazuje testowania kosmetyków na zwierzętach. Nowe prawo zostało jednogłośnie przegłosowane przez Zgromadzenie Generalne Kalifornii. Tym samym Kalifornia stanie się pierwszym amerykańskim stanem, w którym obowiązują takie zasady.
Wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Od tego momentu zakazany będzie import i sprzedaż kosmetyków, które testowano na zwierzętach.
Osoby łamiące to prawo będą musiały liczyć się z grzywną w wysokości 5 tys. dolarów, a za każdy dzień niestosowania się do przepisów będzie także naliczany dodatkowy tysiąc dolarów grzywny.
Warto przypomnieć o tym, że na terenie Unii Europejskiej sprzedaż kosmetyków testowanych na zwierzętach została zakazana już 5 lat temu. Jak wskazuje europarlament, w tym prawie są jednak poważne luki.
Aż 80 proc. krajów świata zezwala na testowanie kosmetyków na zwierzętach.
Często dochodzi do więc takich sytuacji, że dany produkt najpierw jest testowany na zwierzętach poza granicami Unii, a potem trafia tutaj, przechodzi ponowne testy – tym razem przy użyciu alternatywnych metod – i trafia do sprzedaży. Wiele spośród kosmetyków ma również w swym składzie składniki, które używane są na przykład do produkcji leków, detergentów czy żywności. Te składniki – zgodnie z innymi przepisami – można testować na zwierzętach. Wygląda więc na to, że nad szczelnością wprowadzonych przepisów należy jeszcze popracować.
W maju tego roku Parlament Europejski wezwał także do wystąpienia inicjatywą dyplomatyczną UE, która ma na celu wprowadzenie ogólnoświatowego zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach przed 2023 rokiem. Mamy nadzieję, że się uda!