Nowy wymiar rozrywki dzięki upowszechnianiu się sieci 5G jest już na wyciągnięcie ręki
Technologia 5G dopiero się rozwija i potrzeba jeszcze wielu lat, nim osiągnie pełnię swoich możliwości. Na horyzoncie już teraz widać jednak liczne udogodnienia, z których, jako użytkownicy smartfonów czy laptopów, będziemy mogli korzystać praktycznie od samego początku przygody z nową generacją transmisji danych. Od samego początku, czyli… już od teraz, gdyż przypominamy, że w Polsce pierwsza komercyjna sieć 5G dostępna jest od 11 maja w ramach oferty Plusa, o czym wspominaliśmy więcej tutaj.
Ten technologiczny progres wiąże się między innymi ze znacznym zwiększeniem prędkości downloadu (już teraz maksymalna szybkość technologiczna 5G w Plusie to do 600 Mb/s), poprawieniem stabilności łącza czy znacznie większą pojemnością sieci.
Ta ostatnia sprawia, że obsługiwanych w płynny sposób może być coraz więcej sprzętów znajdujących się na małej przestrzeni, co przyda się zarówno w korzystających ze smart urządzeń firmach czy obiektach edukacyjnych, jak i np. w branży gamingowej. Bardzo ciekawie uchwycił to wszystko Samsung w niedawnej kampanii:
Przyjrzyjmy się więc postępującym zmianom w kontekście czterech dziedzin: filmów i seriali, gier komputerowych, transmisji live (w tym sportowych) i komunikacji online.
1. Filmy i seriale
Z aktualnymi, przywołanymi wyżej prędkościami dostępnymi w 5G pobieranie filmów, a zwłaszcza całych sezonów seriali, zajmie już teraz bardzo mało czasu.
Znika więc problem kręcącego się kółeczka przy buforowaniu, które potrafi doprowadzić do szału, a całe sagi, nawet najbardziej rozbudowane pod względem liczby odcinków, każdy łatwo zapisze na dysku w przeciągu sekund lub maksymalnie minut. Co istotne – w najwyższej jakości audio i wideo.
2. Gry komputerowe
O ile do filmowych platform VOD już się przyzwyczailiśmy i nawet przy nieco mniejszych prędkościach internetu da się z nich dość satysfakcjonująco korzystać, o tyle dla branży gier taki skok wydajności łącza to już przełom.
Wyobraźcie sobie tylko, jak wpłynie to np. na komfort korzystania ze strumieniowania gier i możliwości bawienia się nowymi tytułami bez konieczności pobierania ich na urządzenie. Brak opóźnień i lagów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego standardu obrazu w takich realiach powinien stać się normą. Wirtualna rozrywka poprzez korzystanie z plików „w chmurze” umożliwi z kolei cieszenie się rozbudowanymi produkcjami także na starszym sprzęcie. Będzie to też właściwa gleba pod dynamiczny rozwój wirtualnej rzeczywistości (VR).
3. Transmisje live (w tym sportowe)
Kamil Stoch zasiada na belce startowej. Zaraz odda decydujący o medalu skok na Igrzyskach Olimpijskich. Emocje sięgają zenitu. I nagle… pojawia się komunikat o buforowaniu. Kto z was zetknął się z podobną sytuacją? Nie ma co ukrywać, że żyjemy dziś w epoce streamingu, a telewizja coraz częściej ustępuje miejsca urządzeniom mobilnym.
Dzięki 5G transmisje z wydarzeń sportowych, koncertów czy podróży można płynnie oglądać w jakości 4K a nawet 8K, bez zacinania się przekazu.
Co więcej – standardem powinno stać się też śledzenie takich eventów z wielu kamer, z możliwością wyboru dogodnej dla siebie perspektywy w dowolnym momencie. Rynek z pewnością pójdzie w tę właśnie stronę.
4. Komunikacja online
Rozmowa z przyjaciółmi. Ważne spotkanie biznesowe. Lekcja online. Spontaniczne łączenie ze znajomymi. Nie trzeba chyba nawet dodawać, jak frustrujące potrafią być problemy z jakością łącza czy choćby przeciętna jakość obrazu, gdy ten na chwilę zamienia się w zbiór pikseli, podczas dowolnych wideokonferencji. Przy 5G nie jest to już zmartwieniem – nawet w przypadku grupowych połączeń dla dużej liczby osób.
To oczywiście zaledwie jedne z pierwszych zmian, które umożliwia sieć 5G.
Docelowo mają to być i teleoperacje na odległość z dowolnego zakątka świata, i możliwość nadzorowania ogromnej liczby pojazdów autonomicznych jednocześnie na określonym obszarze. Ale to, póki co, melodia przyszłości. Trzeba przyznać, że ewolucja, jaką w ciągu kilkudziesięciu lat ludzkość przebyła od 1G do 5G rzeczywiście jest imponująca! Tym bardziej warto czekać na jej kolejne owoce.
Więcej o sieci 5G w Plusie przeczytacie tutaj.