Połowa populacji będzie mieć zaburzenia psychiczne – sądzą naukowcy

Najczęściej chorujemy na depresję i zaburzenia lękowe.
.get_the_title().

Globalne badanie zdrowia psychicznego, którego wyniki opublikowało Lancet Psychiatry, przeprowadzone zostało przez naukowców z University of Queensland (UQ) i Harvard Medical School i trwało aż 20 lat. W tym czasie badacze przyglądali się aż 150 tys. dorosłych osób z różnych państw i odkryli, że najczęściej występującymi problemami psychicznymi jest depresja i zaburzenia lękowe. Wśród kobiet była to depresja, fobia specyficzna, czyli skonkretyzowany lęk, który utrudnia funkcjonowanie, a także zespół stresu pourazowego, z kolei mężczyźni zwykle zmagali się z uzależnieniem od alkoholu, depresją i fobią specyficzną.

Naukowcy postanowili także sprawdzić, jak duże jest ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych z biegiem lat.

Przeanalizowali wiek badanych osób, biorąc jednocześnie pod lupę ryzyko zachorowalności na 13 chorób.

fot. finn/unsplash

Zauważyli, że zaburzenia psychiczne często pojawiają się po raz pierwszy, gdy ma się 15 lat. Nastolatki najczęściej borykają się z lękiem, depresją i nadużywaniem substancji. Aż połowa osób, które doświadczają zaburzeń psychicznych, po raz pierwszy choruje, mając 19 lat. – To naprawdę ważny wiek dla osób, które kończą edukację, rozpoczynają karierę zawodową, rozpoczynają związki partnerskie i opuszczają rodziny. Nie chcemy, aby zaburzenia psychiczne zakłócały te kluczowe wydarzenia życiowe – mówi prof. John McGrath, jeden z naukowców stojących za badaniami.

To jednak wcale nie znaczy, że jeśli w wieku 19 lat nas to ominęło, to nie doświadczymy już nigdy zaburzeń psychicznych. Wręcz przeciwnie – wyniki badań naukowców są raczej mało optymistyczne.

Okazuje się bowiem, że aż połowa ludzi doświadczy zaburzeń psychicznych przed skończeniem 75 lat. ’Ryzyko chorobowe związane z wystąpieniem jakichkolwiek zaburzeń psychicznych w wieku 75 lat wyniosło 46,4 proc. w grupie mężczyzn i 53,1 proc. wśród kobiet’ – napisali naukowcy.

ZDROWIE