Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polskie sklepy już nie będą wyrzucać jedzenia

Wchodzi w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności.
.get_the_title().

Polacy znajdują się w czołówce europejskich narodów, jeżeli chodzi o marnowanie jedzenia – każdego roku do kosza trafia w naszym kraju ponad 9 ton produktów, które nadają się do spożycia. Daje to nam niechlubne 5. miejsce w zestawieniu europejskich krajów, gdzie problem z marnowaniem produktów spożywczych jest największy. Oczywiście każdy z nas może próbować rozwiązać ten problem indywidualnie, radykalnie ograniczając ilość wyrzucanego jedzenia. Aby jednak naprawdę wpłynąć na statystyki, niezbędne są rozwiązania systemowe.

Może w tym pomóc ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności, która na początku tygodnia podpisana została przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ustawa obejmuje wszystkie sklepy spożywcze o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych, których połowa (lub więcej) wpływów pochodzi właśnie ze sprzedaży żywności.

źródło: food rush

Sklepy te będą musiały podpisać umowy z organizacjami pożytku publicznego, które same wybiorą.

Organizacje te będą następnie odbierać niesprzedaną i narażoną na zmarnowanie żywność, a następnie przekazywać ją osobom potrzebującym.

Dotyczy to jedzenia spełniającego kryteria prawa żywnościowego, głównie o produkty wycofane ze sprzedaży ze względu na wady wyglądu czy opakowania. Nowe prawo nie dotyczy napojów alkoholowych, których zawartość alkoholu przekracza 1,2 proc. i napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. Sklepy, które nie podpiszą umowy z żadną organizacją i nie dostosują się do wymogów nowej ustawy, będą mogły spodziewać się kar finansowych. Za każdy wyrzucony kilogram żywności będą musiały zapłacić 10 gr. „Opłata została pomyślana jako swoista sankcja finansowa dla sprzedawców żywności, którzy pomimo uchwalonych w ustawie mechanizmów przekazywania nieodpłatnie niesprzedanych produktów żywnościowych, wytwarzają znaczne ilości 'odpadów żywnościowych’” – pisze w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw, a przepisy mówiące o karach finansowych – pół roku później

Zdjęcie główne: Inhabitat
Tekst: NS

FUTOPIA