Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Praca zdalna uszczęśliwia i sprawia, że nie spieszy nam się ze zmianą firmy

Niektórzy szefowie na hasło „praca zdalna” wizualizują sobie ciebie zakopanego w pieleszach, na wielkim kacu, wciągającego chińskie żarcie i kolejny serial na Netfliksie. Inni przekonali się do tego sytemu pracy – i słusznie!
.get_the_title().

Pewnie są osoby, dla których praca „w młodym, dynamicznym zespole” i owocowe czwartki to szczyt marzeń i w gąszczu korytarzy jakiegoś biurowca na warszawskim Mordorze czują się jak ryba w wodzie.

Okazuje się jednak – i chyba nie będzie to dużym zaskoczeniem – że to ci, dla których stawienie się w miejscu pracy oznacza przeniesienie się z łóżka na kanapę, odwiedzenie swojej ulubionej kawiarni czy też jakiegokolwiek innego miejsca na świecie z dostępem do internetu, są szczęśliwszymi pracownikami.

A co się z tym wiąże – są również skłonni pracować dla jednej i tej samej firmy dłużej, niż ci odbijający codziennie kartę rano w biurze.

via GIPHY

Takie wnioski płyną z raportu State of Remote Work 2019 przeprowadzonego przez Owl Labs. To firma zajmująca się sprzętem i oprogramowaniem komputerowym obsługującym wideokonferencje. Owl Labs deklaruje, że tworząc swoje produkty mające ułatwić komunikację między pracownikami zdalnymi a ich szefostwem na pierwszym miejscu stawia dobro tych pierwszych.

Z tego powodu postanowili sprawdzić, jak ogólnie oceniają oni swój poziom zadowolenia z takiego właśnie systemu pracy.

via GIPHY

Uczestnikami badania firmy Owl Labs było ponad 1200 pracowników w wieku 22-65 lat zatrudnionych na pełen etat. Wśród tej grupy 38 procent badanych pracowało w biurze, a pozostałe 62 procent zdalnie (49 proc. z nich pracuje tylko w takim systemie, a 13 procent – od czasu do czasu).

Na pytanie o to, czy praca jest dla nich źródłem szczęścia, tylko połowa pracowników stacjonarnych (ok. 55 procent) odpowiedziało, że tak. Wśród pracowników zdalnych odpowiedź pozytywna pojawiła się w przypadku aż 71 procent badanych.

via GIPHY

Dodatkowo w przypadku tych pierwszych, czyli osób które muszą pracować z konkretnego miejsca, aż 83 procent ma poczucie, że możliwość pracy zdalnej sprawiłaby, że byliby dużo szczęśliwsi i zadowoleni ze swojego życia zawodowego.

via GIPHY

Jeśli teraz przy swoim biurku w pracy, przy którym siedzicie każdego dnia, kiwacie potakująco głowami i planujecie zrobić włam do gabinetu prezesa, żeby mu ustawić na lapku jako stronę główną F5 i to właśnie z tym tekstem, to dorzucimy jeszcze jeden argument przemawiający za pracą zdolną.

Raport Owl Labs dowodzi, że w przypadku pracowników mobilnych istnieje większe prawdopodobieństwo – o około 13 procent – że nie będą chcieli zmieniać pracy przez najbliższe 5 lat.

via GIPHY

Wychodzi więc na to, że na takim rozwiązaniu zyskują wszyscy. Oczywiście o ile świeżo upieczony pracownik zdalny faktycznie nie będzie spędzał dni na mega kacu, bo sobie pofolguje wieczorem, „skoro jutro nie musi iść do pracy” 😉

Zdjęcie główne: kadr z filmu „To właśnie miłość”
Tekst: KD

FUTOPIA