Czy dachy Paryża zostaną wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO?
Paryżanie mają swój sekret. Mieszkańcy najwyższych pięter Paryża tworzą swoje nieoficjalne tarasy na dachu. Siedząc tutaj można przyglądać się pośpiesznemu rytmowi Miasta Świateł, ale też uspokoić myśli patrząc w gwiazdy. Tajne miasto w mieście. Sacre Coeur, wieża Eiffla, opera – Paryż z tej perspektywy to pokaz piękna i bogactwa jego kultury.
– Patrząc na Paryż z góry, wiesz, że nie jesteś w żadnym innym mieście – mówi burmistrz 9 dzielnicy Delphine Bürkli.
W 2014 roku narodził się pomysł ochrony dachów jako dziedzictwa światowego. Okazało się, że ten projekt nie może działać bez ludzi. Teraz toczy się walka o wpisanie nie tylko dachów, ale przede wszystkim ludzi, którzy je tworzą oraz ich wiedzy na listę UNESCO.
Cynkowe dachy fascynują turystów szukających autentycznych doświadczeń, ale też zachwycają mieszkańców Paryża. Paryskie dachy znajdują się w centrum debaty, w której, to co ikoniczne mierzy się ze zmianami klimatycznymi. Francja przygotowuje się do obrony kandydatury paryskich dekarzy i ornamentalistów chcąc doprowadzić do wpisania dachów, ich konserwatorów oraz ich wiedzy na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Zawód konserwatora paryskich dachów mierzy się z problemem jakim jest brak nowych rekrutów. Każdego dnia Paryżowi brakuje ok. 500 dekarzy, co pokazuje skalę potrzeby ochrony tej wiedzy. Jednak cynowe dachy sprawiają Paryżowi trochę kłopotu.
Pytanie jak zachować dziedzictwo i rzemiosło historyczne mierząc się ze zmianami klimatycznymi i wynikającymi z nimi potrzebami miasta i mieszkańców.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Paryskie cynkowe dachy, pokrywające prawie 21,4 miliona metrów kwadratowych. Metalowe, odbijające światło powierzchnie dachów przyczyniają się do efektu miejskiej wyspy ciepła, potęgując wzrastające temperatury w gęstym, betonowym mieście.
Prawie 80% paryskich dachów pokrytych jest cynkiem, materiałem, który absorbuje i odbija ciepło, podnosząc temperaturę otoczenia oraz w mieszkaniach na poddaszach.
Badania przeprowadzone przez organizację Roofscapes, wykazały, że mogą one podnosić temperaturę wewnątrz budynków nawet o 10 stopni! W nocy temperatura poddaszy może być nawet o 6 stopni wyższa niż na niższych piętrach. Badanie Apur z 2022 roku ujawniło, że 52% paryskich dachów absorbuje ciepło zamiast je odbijać. Eksperci sugerują jaśniejsze odcienie dachów, inni z kolei widzą szasnę w poprawieniu izolacji.
Paryż stoi przed ważnym pytaniem. Jak zachować unikalne dziedzictwo dachów przy jednoczesnej potrzebie modernizacji. Dachy powinny być zrównoważone i odporne w obliczu wyzwań środowiskowych. Uznanie wiedzy dekarzy i ornamentalistów jako niematerialnego dziedzictwa UNESCO mogłoby mieć znaczące reperkusje. Może ograniczyć możliwość modernizacji chronionych dachów, a te stanowią dla miasta poważny problem.
Chcesz się przenieść na paryskie dachy? Kliknij tutaj.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
zdjęcie główne: kadr z serialu 'Emily w Paryżu’