Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Na co do kina w 2024? 5 premier, na które warto czekać

Na liście tegorocznych premier dominują sequele, remake’i i spin-offy. Ale to nie znaczy, że nie będzie żadnych ciekawych filmów.
.get_the_title().

1. Biedne istoty reż. Giorgos Lanthimos

Na pierwszy ogień coś, na co nie trzeba aż tak długo czekać – polska premiera Biednych istot Giorgosa Lanthimosa, twórcy Faworyty, Zabicia świętego jelenia czy Kła, już 19 stycznia. Zagranicą film był już pokazywany, funkcjonował też w obiegu festiwalowym, nic więc dziwnego, że zaskarbił sobie poczesne miejsce w wielu podsumowaniach ubiegłego roku.

Do tego dostał Złotego Lwa w Wenecji, jest nominowany do 7 Złotych Globów i 13 Critics Choice Awards – a wkrótce pewnie i do Oskarów.

Biedne istoty, ekranizacja książki szkockiego pisarza Alasdaira Graya, to opowieść o Frankensteinie w spódnicy. Bella Baxter (grana przez Emmę Stone) przywrócona została do życia przez naukowca Godwina Baxtera (Willem Dafoe) i musi się nauczyć wszystkiego od nowa. Chcąc doświadczyć pełni życia, ucieka z rozpustnym prawnikiem (Mark Ruffalo).

2. Priscilla reż. Sophia Coppola

Priscilla miała zaledwie 14 lat, gdy poznała o dekadę starszego Elvisa Presleya. Gwiazdor bombardował ją miłością, później izolował od bliskich, kontrolował to, w co się ubiera, jak wygląda i jak się zachowuje.

Historia opisana przez Priscillę Presley w książce Elvis i ja z 1985 roku to w zasadzie podręcznikowy przykład toksycznej relacji.

Reżyserka Sophia Coppola (Przekleństwa niewinności, Maria Antonina) przeniosła na ekran tę książkę, która opowiada o głośnym romansie z perspektywy Priscilli i obejmuje okres od momentu pierwszego spotkania z Elvisem w Niemczech, przez ślub i życie w Graceland, po separację. Priscilla Presley jest producentką wykonawczą tego filmu, który na polskie ekrany wejdzie 9 lutego.

3. Furiosa reż. George Miller

Mad Max: Na drodze gniewu ukazał się już prawie dekadę temu. Niemal od razu po premierze tego świetnego filmu pojawiły się pogłoski o tym, że George Miller planuje sequel, w którym skupi się na postaci Furiosy. W tym roku wreszcie go zobaczymy.

W rolę tytułowej Furiosy wcieli się znana z Gambitu królowej Anya Taylor-Joy, a film będzie orgin story bohaterki.

Uprowadzona z Zielonego Miejsca Wielu Matek Furiosa przemierzać będzie pustkowia z grupą, której przewodzi Dementus (Chris Hemsworth), trafi do Cytateli rządzonej przez Wieczonego Joe i cały czas będzie się starać wrócić do domu. Światowa premiera filmu planowana na maj – polska pewnie podobnie.

4. Joker: Folie à deux reż. Todd Philips

O tym filmie póki co za dużo nie wiadomo, ale to z pewnością nie zraża tych, którzy zobaczyli i pokochali pierwszego Jokera Todda Philipsa (co wy na to, że ten film kończy w tym roku 5 lat?). W tytułowej roli znów oczywiście Joaquin Phoenix, który zresztą za rolę Jokera dostał Oscara i kilka innych, nie mniej ważnych nagród. Partnerować mu będzie Lady Gaga, która wcieli się w Harley Quinn – psychiatrę z Arkham, która dostaje obsesji na punkcie Jokera. Światowa premiera filmu na początku października.

5. Nosferatu reż. Robert Eggers

Robert Eggers, twórca takich filmów jak Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii czy Lighthouse, od jakiegoś czasu wspominał, że chciałby nakręcić remake Nosferatu – symfonii grozy.

Pierwowzór, w którym wystąpił Max Schreck, liczy już sobie ponad 100 lat i jest uważany za absolutną klasykę kina i filmowego ekspresjonizmu.

Jego reżyser, Friedrich Wilhelm Murnau, to jeden z ulubionych twórców Eggersa, można więc się spodziewać, że podejdzie on do remake’u bardziej niż poważnie. W filmie, którego premiera planowana jest na końcówkę roku, zobaczymy Willema Dafoe, Nicholasa Houlta czy Lily-Rose Depp.

Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA