Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

To jest jak pożegnanie lata – wyjątkowy projekt Samsung Neo QLED 8K znad skalistego wybrzeża Adriatyku

Experience New Perspectives to pokaz możliwości, jakie obecnie dają telewizory. Teraz możecie je nie tylko zobaczyć, ale także przeanalizować i zrozumieć, bo za ich wyjaśnienie zabrał się specjalista sztuki percepcyjnej Michael Murphy.

Rozciągnięty bit, przestrzenne sample w swobodnej, niezobowiązującej aranżacji duetu Gordon City zawieszone kilkadziesiąt metrów nad skalistym klifem Adriatyku na szklanym tarasie Parku Przyrody Biokovo. A to wszystko na tle zachodzącego słońca. Czy można sobie wyobrazić piękniejsze zakończenie lata? Chyba tak, bo Samsung postanowił wpleść w ten obraz swoją najnowocześniejszą technologię Neo QLED 8K i z pomocą Michaela Murphy’ego stworzyć wyjątkową instalację artystyczną. Zresztą zobaczcie sami.

Banner Image
Założeniem projektu było stworzenie panoramicznego spektaklu z koncertu na szklanym tarasie widokowym Skywalk Biokovo przy pomocy kilkunastu najnowocześniejszych telewizorów Neo QLED 8K, które zainstalowano w Saatchi Gallery w Londynie.

Experience New Perspectives

Pandemia i związane z nią lockdowny niewątpliwie przesunęły granice naszej percepcji w bardziej cyfrową stronę. O stopniowym wkraczaniu do METAVERSE piszemy ostatnio na F5 bardzo często. Obserwujemy to także w sztuce – od systematycznego archiwizowania dziedzictwa kulturowego w formie cyfrowej, przez tokeny NFT, aż po zupełnie nowy rodzaj doświadczenia. Jednym z przejawów tego trendu jest również nie tylko cyfrowa rejestracja wydarzenia, ale także wzbogacenie go dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii o wymiar niemożliwy do osiągnięcia w świecie materialnym. Tak było właśnie w tym przypadku.

Za pośrednictwem oryginalnej instalacji amerykańskiego artysty i prekursora sztuki percepcyjnej Michaela Murphy’ego, która umieszczona została w zaciemnionym pomieszczeniu na wysokości ponad 3 metrów, widzowie obejrzeli na 11 telewizorach Neo QLED 8K występ duetu Gorgon City i posłuchali ich najnowszego kawałka 'Skywalk’, którego tytuł nawiązywał do miejsca nagrania, czyli szklanego tarasu Biokovo Skywalk nad Adriatykiem. Uzupełnieniem widowiska były szerokokątne zdjęcia przedstawiające krajobraz Parku Naturalnego Biokovo, które zrealizował dom produkcyjny Cercle. Murphy wykorzystał telewizory, projektując z nich konstrukcję, dzięki której obrazy zmieniały się i przenikały wraz ze zmianą perspektywy. Ten efekt przenikania artysta mógł zrealizować m.in. dzięki konstrukcji samych ekranów, które są praktycznie pozbawione ramek.

Image

Michael Murpchy

artysty, prekursora sztuki percepcyjnej

Jestem dumny z tej instalacji. Po raz pierwszy pracowałem z ruchomymi obrazami, więc wyzwaniem było zintegrowanie ich nie tylko na jednym, ale na jedenastu ekranach. Oczywiście niewiarygodne zdjęcia Cercle i zapierająca dech w piersiach jakość obrazu Neo QLED ułatwiły mi zadanie, nie wspominając o tym, że są to najcieńsze ekrany Samsung w historii.

Mieliśmy okazję porozmawiać chwilę z Michaelem i zadać mu kilka pytań dotyczących projektu i jego pracy.

F5: W jaki sposób tworzysz swoje instalacje 3D? Czy używasz do tego jakiegoś oprogramowania?

MM: Kiedyś robiłem to ręcznie, używając rzutnika slajdów i kliszy, ale wraz z rozwojem technologii wykorzystuję w swoich pracach wszelkie dostępne urządzenia i oprogramowanie, które pozwalają mi osiągnąć zamierzony efekt. W moich projektach chodzi przede wszystkim o doświadczenie, które chce dać ludziom. To coś bardzo niemierzalnego, co wynika z odpowiedniej harmonii wszystkich elementów.

Harmonii między sztuką a technologią?

To jest właśnie największe wyzwanie, aby znaleźć między nimi właściwą proporcję. Nie chodzi tu przecież o gadżetomanię. Czasem pojawia się ten klik i wszystko ze sobą współgra, a czasem jest jak ten statek kosmiczny, który wylądował przed twoim domem nie wiadomo po co i każdy doskonale wie, że nie jest z tego świata i nie pasuje do niego zarówno pod względem formy, jak i kontekstu.

Jak było w przypadku tego projektu? Udało się złapać ten klik?

Zdecydowanie tak. To się stało przede wszystkim dzięki niesamowitemu zespołowi ludzi, którzy w tym uczestniczyli. Pierwszy raz pracowałem z ruchomymi obrazami i dużym wyzwaniem było dla mnie odpowiednie zsynchronizowanie i zintegrowanie nagrań, tak aby uzyskać spójny, płynny obraz pod różnymi kątami.

Jakie cechy telewizorów Samsung Neo QLED 8K pozwoliły na realizację tego projektu?

To było możliwe przede wszystkim dlatego, że są praktycznie pozbawione ramek. Dzięki temu, łącząc ze sobą kilkanaście ekranów w swobodne kształty, udało się uzyskać efekt wyświetlania jednej całości, a cała instalacja wygląda jakby była zawieszona w powietrzu. Doskonała jakość obrazu z bardzo różnych kątów pozwoliła też na osadzenie tego obiektu w przestrzeni i możliwość swobodnego doświadczania obrazu i dźwięku z różnych miejsc.

Niebywale oszczędny design i nowoczesna technologia zostały podporządkowane najpełniejszemu doświadczeniu, jakie obecnie może dać telewizor.

Bezgraniczny Ekran bez ramek

Cechą charakterystyczną telewizorów Samsung Neo QLED 8K jest zachwycający obraz, który powstał dzięki połączeniu kilku technologii. Samsung zastosował tu nowe źródło światła, czyli technologię Quantum Mini LED, dzięki której podświetlenie ekranu jest dokładniej kontrolowane, co w efekcie daje bardziej szczegółowy, wyrazisty obraz – tak samo doskonały w ciemnych i jasnych scenach. Duże znaczenie ma także nowy Procesor AI Neo Quantum 8K oraz sztuczna inteligencja, która odgrywa istotną rolę w procesie poprawy jakości obrazu i dźwięku. Od strony designu kluczowy jest tutaj tzw. Bezgraniczny Ekran, w którym prawie nie ma ramki (wynosi jedynie 0,8 mm). Taka konstrukcja zaciera granicę pomiędzy telewizorem a jego otoczeniem, przez co ekran zdaje się niemal unosić w powietrzu. Co ciekawe, aby jeszcze bardziej podkreślić minimalistyczny design, zmniejszono nawet logo producenta.

Aby w pełni poczuć niesamowite emocje podczas koncertu czy instalacji artystycznej z wykorzystaniem dźwięku, potrzebne jest także przestrzenne brzmienie. Do tej pory, aby spotęgować wrażenia akustyczne, trzeba było przełączyć ścieżkę audio z telewizora na soundbar. Teraz z pomocą przychodzi funkcja Q-Symphony, która odtwarza ścieżkę audio, korzystając jednocześnie z głośników telewizora Neo QLED oraz głośników soundbara, które kierują dźwięk do przodu, na boki i ku górze. Dzięki temu widzowie mogą liczyć na zupełnie nowy poziom wrażeń audiowizualnych.

KULTURA I SZTUKA