Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bill Gates na klozecie – o co chodzi w tej akcji?

Filantrop po raz kolejny chce poprawić jakość życia ogromnej części ludzi na całym świecie.
.get_the_title().

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 2,3 mld ludzi nie posiada dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Jest to bezpośrednim powodem występowania między innymi cholery, czerwonki czy biegunki, które przyczyniają się do śmierci setek tysięcy osób każdego roku. Za zatroszczenie się o pomoc ludziom zmuszonym do funkcjonowania w warunkach urągających godności już w 2011 roku zabrał się Bill Gates. Od tego czasu, wraz żoną Melindą, w ramach działalności swojej fundacji rozdał na ten cel kwotę w wysokości, bagatela, 200 mln dolarów. Pieniądze te przekazano środowiskom naukowym z całego świata jako wsparcie w projektowaniu toalet nowej generacji. Po 7 latach udało się już przygotować ciekawe i realistyczne projekty z potencjałem na globalny sukces. Na wystawie EXPO w Pekinie zaprezentowano 20 spośród tych najbardziej obiecujących i ukierunkowanych na niszczenie bakterii oraz zapobieganie chorobom.

Furorę w sieci filmikiem nagrywanym „z wysokości” sedesu zrobił zaś sam Gates, który jak to ma w zwyczaju – bardzo sprawnie marketingowo, postanowił doinformować o humanitarnych działaniach szerszą publiczność.

A także biznesmenów czy inwestorów, którzy być może wykażą zainteresowanie dofinansowaniem takiej inicjatywy. Jej cel jest ambitny – ratowanie co roku 500 tys. żyć.

Kluczową sprawą w toaletach (najbliższej?) przyszłości pozostaje uniezależnienie ich od systemu kanalizacyjnego tak, by bezproblemowo odnalazły się w miejscach, które nie dysponują żadną zorganizowaną infrastrukturą.

Problem jest szczególnie palący w krajach biednych i rozwijających się, gdzie często duże skupiska ludności są zgromadzone na bardzo małym obszarze, co zdecydowanie nie ułatwia troski o warunki higieniczne. Pierwsze produkty będą testowane w takich miejscach jak Indie, Chiny czy różne kraje w Afryce.

To nie jest już kwestia tego, czy znajdziemy sposób na wynalezienie toalet i urządzeń sanitarnych na nowo. To kwestia tego, jak szybko i na jaką skalę uda się je wdrożyć w praktyce – mówi Gates.

Gates liczy, że jego działania będą silnym bodźcem dla inwestorów prywatnych, by zainteresowali się tematem nowoczesnych toalet i utworzyli finalnie zupełnie nowy sektor rynku. Sektor, który pozwoli zmieniać świat na lepsze.

Tekst: WM

MOTO