Chiny zamierzają wystrzelić na orbitę sztuczny księżyc
Jak podaje chiński dziennik „People’s daily”, firma Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute ma zamiar umieścić w kosmosie sztuczny księżyc. Chiny już od kilku lat przymierzały się do tego kroku, motywując to oszczędnościami uzyskanymi w ten sposób na oświetleniu ulic. Satelita iluminacyjny ma zostać wyniesiony w kosmos już w 2020 roku. Prawdziwy Księżyc orbituje średnio około 380 tys. kilometrów nad Ziemią.
Konstrukcja ma zostać umieszczona na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości 500 kilometrów od Ziemi – na podobnej znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Nie powiedziano, w jaki sposób ma działać ani z czego będzie zbudowany.
Sztuczny księżyc ma oświetlić miasto Chengdu położone na południowym zachodzie Chin. Chengdu to starożytne miasto z populacją 10 milionów mieszkańców. Chińczycy szacują, że pozwoli to zaoszczędzić na przestrzeni 5 lat 20 miliardów juanów (11 miliardów złotych).
Światło wytwarzane przez sztuczny księżyc ma być 8 razy mocniejsze od emitowanego przez naturalny Księżyc i ma być porównywalne ze światłem, jakie obserwujemy wczesnym wieczorem.
Wu Chunfeng – prezes firmy, która pracuje nad tym projektem, przekonuje, że światło wytwarzane przez satelitę nie powinno wpływać na naturalny cykl dobowy roślin i zwierząt. Pomimo tych zapewnień projekt doświetlania tak znacznych obszarów budzi duże obawy.
Chiny, podobnie jak Japonia i USA już borykają się ze zjawiskiem zanieczyszczenia świetlnego, które spowodowane jest przez oświetlenie uliczne, reklamy, iluminacje na budynkach czy oświetlenie stadionów sportowych.
Politycy w Polsce i innych krajach raczej obierają sobie za cel pracę nad rozwiązaniem tego problemu niż nad celowym pogłębianiem go. „Zanieczyszczenie świetlne ma negatywny wpływ na faunę i florę naturalnie przystosowaną do życia w ciemności w czasie nocy oraz niekorzystne działanie na zdrowie człowieka. Oświetlenie u roślin jest sygnałem aktywującym kwitnienie oraz okres spoczynku zimowego, a u zwierząt reguluje czynności fizjologiczne, orientację w przestrzeni, relacje z innymi osobnikami” – czytamy na na stronie Ministerstwa Środowiska.
Tekst: DL