Fundacja Audi przekształca plastikowe odpady w tereny rekreacyjne
Zanieczyszczenie wód plastikowymi odpadami to globalny problem. 98 proc. śmieci pływa nie głębiej niż metr pod powierzchnią wody. Za pośrednictwem rzek kolejne pokłady plastiku trafiają do mórz i oceanów. Dlatego też fundacja Audi ds. ochrony środowiska zaprojektowała wraz z partnerem projektowym Recycled Island Foundation specjalne „baseny”, które za pomocą sieci filtrują wody rzeki Nowa Moza, ograniczając tym samym zaśmiecanie Morza Północnego.
Pozyskane odpady wykorzystywane w innowacyjnym celu. Przy pomocy różnych technik – tłoczenia, spawania i druku 3D – produkowane są z nich sześciokątne, plastikowe wysepki.
Ich zadaniem jest poprawa równowagi życia lokalnych mieszkańców oraz wodnego ekosystemu. Są ruchome, a przez to bardzo wszechstronne w użyciu. Mogą być wykorzystywane jako miejsce odpoczynku, czy na przykład jako scena lub widownia koncertów organizowanych w porcie.
Powierzchnia rotterdamskiego parku to 140 metrów kwadratowych, którą zagospodarowano, sadząc rośliny.
Większość wysepek ma otwartą strukturę, tak by rośliny mogły się swobodnie ukorzenić. W ten sposób tuż pod powierzchnią wody powstaje warstwa korzeni – idealna przestrzeń dla rozkwitu alg, glonów i innych roślin wodnych. To również źródło pożywienia dla zwierząt wodnych.
Podczas uroczystości otwarcia parku Rüdiger Recknagel, szef Fundacji Audi ds. ochrony środowiska, powiedział, że organizacji zależy na tworzeniu przyszłości, w której godnie żyć będą zarówno ludzie, jak i zwierzęta oraz rośliny. Kolejne tego typu obiekty mają powstać na kanale Charleroi w Brukseli oraz na indonezyjskiej wyspie Ambon.