Miasto na Marsie i kosmiczny szpital w kolejnej fazie projektu
Zjednoczone Emiraty Arabskie rok temu zainicjowały projekt Mars 2117 – budowę pierwszego miasta na Marsie, które miałoby powstać w ciągu 100 lat. Ten epokowy i niezwykle śmiały plan zaczyna się urzeczywistniać po zeszłotygodniowym ogłoszeniu o nawiązaniu współpracy państwa z NASA. Informacja o umowie zbiegła się z obiecującą wieścią o odkryciu na Marsie jeziora z ciekłą wodą.
Administrator NASA Jim Bridenstine ogłosił na Twitterze podpisanie listu o współpracy z dyrektorem generalnym UAE Space Agency – Mohammedem Al Ahbabi.
This morning I met with the Director General of the @UAESpaceAgency, HE Dr. Mohammed Al Ahbabi. We signed a joint letter of intent for cooperation in human space flight. I look forward to working with @DrAlahbabi to further humanity’s exploration of space. pic.twitter.com/LJfBoilO6q
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) 18 lipca 2018
Zjednoczone Emiraty Arabskie dysponują środkami na podbój kosmosu, które w połączeniu z siłami specjalistów z NASA, Virgin Galactic czy z Rosyjskiej Agencją Kosmiczną (Emiraty przekazały w ostatnich latach ogromne kwoty tym instytucjom) otwierają wrota do realizacji przełomowych projektów. USA za czasów Obamy znacznie uszczupliło budżet przeznaczony na podbój kosmosu, co czyni umowę NASA i Emiratów szansą na rozwój dla obu stron.
Dr Al Ahbabi w swojej przemowie zapowiedział, że umowa zacieśni dotychczasową współpracę, a także będzie dotyczyć najważniejszych dla Emiratów projektów eksploracji kosmosu. Jak podaje UAE Space Agency na swojej stronie, chodzi o budowę kosmicznego szpitala oraz bazy na Marsie.
Już za 12 lat ma ruszyć budowa pierwszego miasta na Marsie. Projekt Mars 2117 zakłada osiedlenie 600 tys. osób i osiągnięcie ostatecznego etapu projektu w ciągu 100 lat.
Marsjańskie miasto ma być kompleksem budynków o nazwie „Mars Scientific City”. Na jego terenie będą znajdować się laboratoria wytwarzające jedzenie, wodę i prąd, będzie istniał też wewnętrzny system transportowy.
Rząd Zjednoczonych Emiratów udostępnił nawet na Youtubie wirtualny spacer po marsjańskim miasteczku:
Równolegle do projektu Mars 2117 będzie tworzony szpital na ziemskiej orbicie. W przyszłości podobne stacje mają znaleźć się w pobliżu Księżyca i Marsa. Pierwszy kosmiczny szpital ma spełniać dwa zadania: leczyć przebywających w kosmosie astronautów oraz umożliwiać lepszą kurację chorym, którzy zdecydują się na medyczny lot z Ziemi. Dr Terri Karim Lewis, która jest odpowiedzialna za prototyp takiej placówki na Ziemi, przyznaje, że leki o wiele skuteczniej działają w kosmosie. Ma też nadzieję, że postęp technologiczny, jaki dokona się na przestrzeni kolejnych dekad w nanotechnologii i sztucznej inteligencji pozwoli mieszkańcom naszej planety leczyć poważne choroby – m.in. raka – w warunkach mikrograwitacji. Dzięki nanotechnologii w szpitalu nie będą odbywać się klasyczne operacje – nanoroboty wprowadzane bezpośrednio do krwiobiegu będą znajdować chore komórki i leczyć pacjenta od wewnątrz.
Kosmiczny szpital ma się otworzyć w fazie testowej już w roku 2020 – kiedy rozpocznie się misja eksploracji Marsa. Pierwszy statek kosmiczny ma wylądować na Marsie w roku 2021, czyli w rocznicę utworzenia Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rakieta zostanie wystrzelona dokładnie w momencie, kiedy Ziemia i Mars znajdą się najbliżej siebie.
W wyścigu na czerwoną planetę jest jeszcze europejsko-rosyjskie porozumienie ExoMars i Elon Musk ze swoim Interplanetary Transport System – pierwszy lot załogowy na Marsa miałby się odbyć w 2024 roku, a miasto dla miliona mieszkańców powstać w ciągu 50 lat.
Tyle w kwestii planów, na koniec kilka faktów:
Mars jest czwartą planetą od Słońca, drugą najmniejszą w układzie Słonecznym
Promień Marsa jest równy połowie promienia Ziemi
Odległość z Ziemi na Marsa: 60 milionów kilometrów
Przewidywalny czas lotu: 200dni
Średnia temperatura: -55 stopni Celsjusza
Źródło: emiratesmarsmission.ae, Middleeastmonitor.com