Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

3 fakty na temat konsensualnej niemonogamii. Praktykuje ją więcej osób, niż może się wydawać

To pierwszy fakt: w poliamorię angażuje się coraz więcej osób, pomimo społecznego kręcenia nosem na ten model związku.
.get_the_title().

Poliamoria i otwarte związki to dwa rodzaje dobrowolnej niemonogamii. Konsensualny brak monogamii to wyrażenie zgody przez partnerów, by mieli więcej niż jednego partnera w tym samym czasie. Konsensus jest tu kluczowy. Wszyscy partnerzy powinni zgodzić się, że utrzymywanie relacji z innymi ludźmi nie jest niewiernością ani oszustwem.

Konsensualny brak monogamii może przybierać różne formy. Może się zdarzyć, że pierwotna para zgadza się, że uprawianie seksu z innymi ludźmi jest w porządku. Może to być związek, w którym są trzy (triada) lub cztery (quad) osoby zaangażowane w długotrwałą relację. Czasami ludzie mają głównego partnera i drugorzędnych partnerów, którzy mogą, ale nie muszą, być zaangażowani w związek z głównym partnerem.

Rozwiązań jest zatem bardzo dużo i wiele zależy od uczestników takiej formy relacji. Okazuje się, że coraz więcej osób otwiera się na alternatywne możliwości, a liczba wyszukiwań poliamorycznych haseł w Google ciągle rośnie. Oto 3 fakty o konsensualnej niemonogamii.

Deon Black/Unsplash

1. Całkiem powszechna

Wbrew pozorom otwarte związki są bardziej powszechne, niż się wydaje. W 2016 roku naukowcy odkryli, że 1 na 5 ankietowanych Amerykanów był w swoim życiu zaangażowany w niemonogamiczny związek za obopólną zgodą. Z badania z 2021 roku wynika natomiast, że 1 na 9 osób (ponad 10 procent) zaangażowała się w poliamorię w pewnym momencie swojego życia, a 1 na 6 (ponad 16 procent) wyraziła chęć zaangażowania się w poliamorię.

2. Związki niemonogamiczne są czasami piętnowane, ale bardziej, gdy dotyczą tylko seksu

Chociaż rośnie zainteresowanie związkami niemonogamicznymi (i chodzi o zainteresowanie tyle naukowców, co społeczeństw), to nadal są one postrzegane mniej pozytywnie niż związki monogamiczne.

Badacze na podstawie zebranych danych doszli do wniosku, że gdy dobrowolnie niemonogamiczne związki charakteryzują się emocjonalną intymnością i miłością, są postrzegane bardziej pozytywnie niż wtedy, gdy opierają się wyłącznie na seksie.

3. Więcej partnerów, więcej korzyści

Wiele korzyści odnoszonych w związku niemonogamicznym przypomina te ze związków monogamicznych. Wśród nich jest wsparcie, zaufanie, miłość. Jednak pojawia się również kilka wyjątkowych zalet. Osoby w związkach niemonogamicznych zgłaszają, że mają więcej osób, które są w stanie zaspokoić ich potrzeby, i jednocześnie mniejszą presję, aby jedna osoba zaspokajała je wszystkie. Podkreślają też, że mają więcej partnerów do wykonywania różnych czynności i obowiązków, bardziej się rozwijają i są wolne od ograniczeń.

Tekst: AC
Zdjęcie: Dainis Graveris/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO