Alan Turing znajdzie się na banknocie pięćdziesięciofuntowym
Alan Turing w czasie II wojny światowej odszyfrowywał niemieckie kody wojskowe, zdaniem historyków przyczyniając się w ten sposób do zakończenia tego konfliktu. Odpowiedzialny jest między innymi za łamanie nazistowskich kodów z rozkazami w Bitwie o Atlantyk. Ciężko ocenić, jak potoczyłaby się wojna bez wpływu pracy łamaczy kodów, lecz profesor Jack Copeland, dyrektor Archiwum Turinga, spróbował to wyliczyć.
Jego zdaniem dzięki pracy matematyka wojna trwała dwa lata krócej, przez co zaoszczędzono nawet do 14 mln ludzkich żyć.
Ponadto pracę Turinga uważa się za fundament współczesnej informatyki i nauki o sztucznej inteligencji.
– Wkład pana Turinga ucieleśnia ducha narodu i pokazuje nam drogę ku przyszłości – powiedział Andrew Bailey, naczelnik Banku Anglii. – Umieszczając go na banknocie £50, celebrujemy jego osiągnięcia i wartości, które symbolizuje, a z których możemy być dumni.
Jednakże za życia Turinga jego praca pozostawała sekretem, a osiągnięcia nie uchroniły go przed dyskryminacją.
W 1952 roku został skazany za romans z mężczyzną na podstawie wiktoriańskiego prawa o nieprzyzwoitości, które było w mocy aż do 1967 roku.
Alternatywą dla więzienia była chemiczna kastracja, na którą ostatecznie zdecydował się Turing. 2 lata później zmarł wskutek zażycia cyjanku. Jego śmierć uznaje się za samobójczą, lecz badacze nie wykluczają przypadkowego zażycia trucizny.
Dopiero w 2009 roku rząd brytyjski przeprosił za to, jak potraktowano Alana Turinga, a królowa Elżbieta II udzieliła mu pośmiertnego królewskiego ułaskawienia w 2013 roku. Prawo na jego cześć zostało uchwalone w 2017 roku, które ułaskawiało wszystkich ludzi skazanych za homoseksualność w przeszłości. Zdaniem Petera Tatchella, australijskiego działacza na rzecz praw człowieka, sytuacja Turinga jest symbolicznym przykładem polowania na czarownice, którego doświadczyły w Anglii osoby LGBT+ i które doprowadziło do aresztowania ponad tysiąca osób w latach 50. – To kamień milowy, który podnosi stopień akceptacji osób LGBT na najwyższy poziom naszego społeczeństwa – powiedział. – Alan Turing to nie tylko ikona społeczności LGBT, lecz ważna postać dla wszystkich Brytyjczyków.
Umieszczenie Turinga na banknocie jest więc też kolejną próbą naprawienia błędów z przeszłości.
Ten wybór ogłoszono w 2019 roku, zmieniając tym samym obecne banknoty pięćdziesięciofuntowe obowiązujące od 2011 roku, przedstawiające wizerunki Jamesa Watta oraz Matthew Boultona. Turinga wybrano z listy tysiąca osób, na której znajdowali się również m.in. Ada Lovelace, Stephen Hawking czy Margaret Thatcher.
Nowy banknot będzie wykonany z polimeru, dzięki czemu będzie bardziej odporny na podrabianie. Trafi on do obiegu 23 czerwca bieżącego roku, czyli w dzień urodzin Turinga.
Brytyjska Centrala Łączności Rządowej stworzyła z tej okazji zestaw dwunastu piekielnie trudnych zagadek.
Ich zdaniem rozwiązanie tego „Turing Challenge” powinno zająć około siedmiu godzin. Zagadki można znaleźć tutaj.
Grafika główna: Bank of England
Tekst: Miron Kądziela