Codzienne zwroty, które pokazują, że mamy wyższą inteligencję emocjonalną niż większość ludzi
Posiadanie inteligencji emocjonalnej pomaga w budowaniu i utrzymaniu relacji. Dzięki niej potrafimy rozwiązywać konflikty, jesteśmy też bardziej zadowoleni z pracy i życia prywatnego.
Według psychologów codzienne używanie poniższych fraz wskazuje na wyższą inteligencję emocjonalną.
Jak się z tym czujesz?
Pytając innych o ich odczucia, okazujemy im szacunek oraz uwagę. Ludzie doceniają, gdy poświęcamy czas na zrozumienie ich punktu widzenia.
Martwię się tą sytuacją.
Osoby inteligentne emocjonalnie koncentrują się na problemie, a nie na osobie czy sprawie, która go wytworzyła. Ukazując nasze odczucia i mówiąc o tym, co nas trapi, nie brzmimy w sposób pasywno-agresywny i pozwalamy sobie pomóc.
Wiem, co masz na myśli.
Mówiąc komuś, że go rozumiemy, otwieramy się na współpracę. Ułatwia to także komunikację.
Oboje macie rację, więc…
Uznanie różnych punktów widzenia pomaga w dyplomatycznym rozwiązywaniu problemów. Inteligentni emocjonalnie częściej zachęcają innych do podzielenia się swoim zdaniem.
Czy możesz powiedzieć mi więcej?
Inteligentne emocjonalnie osoby wykazują się samoświadomością i są zainteresowane tym, co ich rozmówcy mają do powiedzenia. Potrafią wykorzystywać odpowiedzi i uczyć się z doświadczeń innych, poznając przy tym drugą osobę.
Świetnie ci poszło.
Komplementy poprawiają atmosferę. Uznaje się przy tym czyjeś wysiłki i osiągnięcia, dzięki czemu dana osoba czuje się bardziej doceniona.
Dziękuję!
Bycie uprzejmym to kolejny sposób na okazanie szacunku innym. Naukowcy podkreślają, że szczera życzliwość nie jest już tak powszechna. Inteligentne emocjonalnie osoby zwracają na nią szczególną uwagę.
Przepraszam.
Przyznanie się do błędu i szczere przeprosiny też są rzadko spotykane. Zdrowa dawka pokory charakteryzuje osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej.
Zdjęcie główne: SHVETS Production/Pexels.com
Tekst: OP