Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Eskapizm na miarę TikToka, czyli co to jest reality shifting i czemu młodzi ludzie uciekają przed rzeczywistością

Reality shifting stał się popularny kilka lat temu wśród nastolatnich fanów Harry'ego Pottera, którzy szukali sposobów na opuszczenie rzeczywistości i zamieszkanie w Hogwarcie. Dziś znów jest popularny na TikToku.
.get_the_title().

A co jeśli nie podoba nam się rzeczywistość w jakiej żyjemy? Możemy sobie wyobrazić, że wygląda ona całkiem inaczej. Czym jest reality shifting, w skrócie shifting i czemu jest popularny? Trochę delulu, trochę 'Alicja w Krainie Czarów’, trochę 'Lucy in the Sky with Diamond’ Beatlesów (fani doszukiwali się ukrytego w tytule skrótu od LSD), ale w wydaniu TikTokowym i całkiem na poważnie. Okazuje się, że ludzie mają niezwykłe zdolności wmawiania sobie różnych rzeczy. – Ostatnie 3 lata spędziłam w Hogwarcie – pisze nastolatka na TikToku, fanka shiftingu i nie jest w tym odosobniona.

@shift_to_heaven kto dziś shiftuje? #shifting #shift #fyp #fyr #on #dc #dreamreality #dlaciebie #shift_to_heaven ♬ september slowed – mar

Reality shifting to praktyka twierdząca, że poprzez specjalne techniki medytacyjne, wizualizacje, skrypty i afirmacje, ludzie mogą przenieść swoje świadome doświadczenie z rzeczywistości codziennej do innej rzeczywistości, nazywanej 'DR’ (desired reality) – czyli 'rzeczywistością pożądaną’.

Reality shifting to indukowanie stanu autohipnozy poprzez 'medytację, wizualizację, pisanie i skupienie’. To wskakiwanie na siłę do króliczej nory. Zresztą jedna z metod osiągnięcia DR to właśnie metoda na Alicję.

W dobie rosnącego zainteresowania duchowością, healingiem, wszelakimi retreat’ami, rozwojem osobistym – głównie propagowanym przez zarabiających na tym krocie internetowych coachów… i eksploracją nowych ścieżek życiowych, reality shifting może stanowić dla niektórych możliwość odkrywania alternatywnych rzeczywistości.

Eskapism na miarę TikToka…Shifting to praktyka często związana z wiarą w możliwość podróżowania między wymiarami lub innymi rzeczywistościami.

Reality shifting stał się popularny wśród małoletnich fanów Harry’ego Pottera, później rozlał się po internecie (Reddit, YouTube, TikTok w czasie Covid), ale teraz moda na techniki ucieczkowe powraca, dzięki grupom online, na których ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i technikami.  Niektórzy traktują to jako sposób na ucieczkę od rzeczywistości, odzyskanie kontroli nad swoim życiem lub po prostu jako formę rozrywki. Inni uważają to za ciekawe ćwiczenie wyobraźni i relaksującą formę medytacji lub po prostu zabawny trend internetowy.

Czasem jednak znajdzie się ktoś, kto potraktuje sprawę zbyt poważnie i może zrobić sobie krzywdę. Respawning to swoisty stały reset, który obejmuje oderwanie się od swojego ziemskiego ciała. ’Niektórzy uważają respawning za 'wymuszoną reinkarnację’- czytamy na Amino.

@simplifying.sam Time is unknown to the body. We can embody ANY YEAR we want. Use this info wisely! #quantumjumping #manifestation #realityshifting #embodiment #perceptionisreality ♬ original sound – Sam | life+manifestation coach

Na TikToku znajdziemy 420 tyś postów o reality shiftingu. Można też sięgnąć do literatury, która podaje, że jest kilka metod 'przenoszenia rzeczywistości’ – metoda Alicji z krainy czarów, polegająca na wyobrażaniu sobie wpadania do innego świata, metoda windy, polegająca na wizualizacji wznoszenia się na piętro, gdzie znajduje się pożądana rzeczywistość. Układamy się na plecach na rozgwiazdę, czyli z rozrzuconymi rękoma i nogami.

@nusularay #shifting when you change the way you look at things the things you look at change #shiftingrealities#awakeningandbecoming #nusula #fyp ♬ original sound – Nusula

W latach 60. i 70. czujący sprzeciw wobec przemocy wojny, rządów, niesprawiedliwości młodzi ludzie szukali pocieszania i ucieczki w spirytualizmie i LSD. Dziś pokolenie Z szuka ezoteryki i innych rozwiązań na TikToku, w grzybkach, medytacji oraz w przenoszeniu rzeczywistości. Pokolenie Z ciągnie do mistycznych wizji jak nastolatki na Woodstocku, których hymny pokroju wspomnianego Lucy in the Sky with Diamonds czy Strawberry fields forever także jawnie mówiły o LSD.

Reality shifting jest nieszkodliwy jeśli ma nam pomóc w rozwoju w prawdziwym życiu, ale może być niebezpieczny i może prowadzić też do negatywnych konsekwencji. Nadmierne zaangażowanie w praktyki reality shifting może sprawić, że osoba traci kontakt z rzeczywistością. Dla niektórych osób praktykowanie reality shiftingu może prowadzić do zaburzeń tożsamości, dezorientacji czy problemów psychicznych. Niektórzy mogą doświadczać lęku, niepokoju lub paranoi związanej z niezdolnością do odróżnienia rzeczywistości od fantazji. Utrata kontroli nad własnym życiem oraz odsuwanie się od realności może wpłynąć negatywnie na codzienne funkcjonowanie i relacje interpersonalne.

Na podróżowanie wyobraźnią świetne są filmy lub książki.

SPOŁECZEŃSTWO