Hiszpańscy uczniowie zakładają spódnice na znak protestu przeciw dyskryminacji

Pod koniec października uczeń liceum z Bilbao przyszedł do szkoły w spódnicy. Nauczycielka wysłała go natychmiast do szkolnego psychologa.
.get_the_title().

Wiadomość o incydencie szybko obiegła media społecznościowe i kilka dni później, w wyrazie solidarności oraz na znak protestu przeciw dyskryminującemu zachowaniu pedagogów, setki uczniów w kilku hiszpańskich szkołach również pojawiło się na zajęciach ubranych w spódnice.

Pochodzący z Bilbao Mikel opowiedział w relacji na TikToku, że postanowił pójść do szkoły w spódnicy, ponieważ miał po prostu ochotę się tak ubrać. Swoim ubiorem chciał również wyrazić wsparcie dla ruchów feministycznych.

Gdy na polecenie nauczycielki trafił do gabinetu szkolnego psychologa, od razu postawiono mu pytanie, czy identyfikuje się jako dziewczyną. W odpowiedzi Mikel przyznał, że nie myśli o sobie w kategorii płci, choć zmuszony, zadeklarował, że czuje się mężczyzną.

@lucial0pez

Amé el día de hoy✨ #4noviembre #falda #estereotipo #machismo #feminismo #parati #fyp #tiktok #faldas #4N #4november #romperestereotipos

♬ Diamonds – Sam Smith

Historia chłopaka zmobilizowała rzesze młodzieży szkolnej w różnych częściach Hiszpanii – przez kolejne dni media społecznościowe pełne były zdjęć chłopaków, którzy zakładali do szkoły spódnice. Niektóre z placówek wyraziły poparcie dla inicjatywy, jak na przykład liceum Son Ferrer na Majorce, którego przedstawiciele poinformowali, że chcą, aby ich uczniowie mieli swobodę ubierania na lekcje spódnic, jeśli mają na to ochotę.

Przeważały jednak negatywne reakcje ze strony szkolnych władz.

Chłopcy, którzy pojawili się na zajęciach ubrani w spódnice, słyszeli od nauczycieli, że jest to niehigieniczne i przyczynić się może do złapania przeziębienia bądź „wirusa”. Niektórzy uczniowie spotkali się również z zagrożeniem wydalenia z placówki.

@xxn12xx

@mikelgmz 🤩 #4n #4noviembre #falda #fypシ #paratii

♬ because it hurts – 🧃

Historia nie kończy się w Hiszpanii – zainspirowani wydarzeniami uczniowie jednej z kanadyjskich szkół również wzięli udział w podobnej inicjatywie.

Protestujący w ten sposób chłopcy mówią, że spódnica jest dla nich symbolem oporu, solidarności oraz walki o równość płci.

Zwracają również uwagę, że w 2020 roku społeczeństwo powinno być już bardziej otwarte i sprzeciwiać się dyskryminacji, homofobii i seksizmowi. Dla tych młodych ludzi ubrania nie mają płci – każdy z nas powinien móc nosić to, na co ma ochotę, bez obaw, że spotka się z jakąkolwiek dyskryminacją.

Zdjęcie główne: _zachpaulin_/instagram
Tekst: AD

SPOŁECZEŃSTWO