Jak stać się szczęśliwym według Finów?

Przedstawiciele najszczęśliwszego narodu mówią o 3 zasadach, którymi kierują się w życiu.
.get_the_title().

Światowy Raport Szczęścia uznał Finlandię za najszczęśliwszy kraj już szósty rok z rzędu. Z tego też powodu fiński wydział turystyki postanowił stworzyć kursy, które przybliżą obcokrajowcom skandynawską filozofię szczęścia.

Ze względu na duże zainteresowanie kursami organizacja Visit Finland postanowiła udostępnić je za darmo w formie online.

Dzięki pięciu lekcjom dostępnym na stronie kursanci mogą nauczyć się głównych aspektów szczęśliwego życia według Finów: kontaktu z naturą, celebrowania równowagi i wystarczalności oraz oddziaływania otoczenia na nasze samopoczucie.

finowie /Ethan Hu, Unsplash.com
fot. Ethan Hu/Unsplash.com

Finowie często przebywają na łonie natury, biwakując, spacerując czy jeżdżąc na rowerze. Przyroda jest dla nich ważnym elementem codziennego życia i wpływa na poprawę zdrowia psychicznego. – Nawet niewielka ilość czasu spędzonego na łonie natury zmniejsza stres, oczyszcza umysł, dostarcza wrażeń i pozwala połączyć się z samym sobą – mówi Mikaela Creutz, jedna z prowadzących kurs.

Innym aspektem fińskiej codzienności jest trzymanie się zasady, że lepiej jest mieć wystarczająco dużo, niż chcieć więcej. – Kiedy koncentrujemy się na ’więcej’, tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w stanie być zaspokojeni – mówi April Rinne, kolejna z prowadzących. Finowie skupiają się więc na równowadze życiowej, dbając przy tym o poczucie ’wystarczalności’.

Aby stać się szczęśliwymi, nie muszą bezustannie coś osiągać.

Ostatnią zasadą, którą Finowie kierują się w życiu, jest dbanie o swoją przestrzeń. Według projektantki Tainy Snellman-Langenskiöld nasze samopoczucie jest w dużej mierze zależne od tego, gdzie przebywamy i jakimi przedmiotami jesteśmy otoczeni. Finowie kupują wartościowe rzeczy, które przetrwają próbę czasu i zawsze będą dla nich atrakcyjne. Często nawet sami je wytwarzają. Szczęście przynosi im również przebywanie w funkcjonalnie zaprojektowanych pomieszczeniach, które przede wszystkim ułatwiają i umilają życie.

Zdjęcie główne: Genessa Panainte/Unsplash.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO