Jak Syryjscy migranci zmieniają berlińską tkankę miejską
Sonnenallee, znana lokalnie jako ‘Arab Street’, dla wielu mieszkających w Berlinie Syryjczyków jest miejscem, gdzie czują się jak w rodzinnych stronach. Mogą tu zaopatrzyć się w mięso halal, świeże pistacje i słodycze z kremem i orzechami od sprzedawców, którzy mówią w ich języku. Kobiety kupują hidżaby i odwiedzają damskie salony piękności. Mężczyźni modlą się w meczetach i spotykają w kawiarniach, które przypominają im znane dzielnice.
Jednak Sonnenallee ma również wydźwięk polityczny.
Podczas gdy berlińczycy przygotowują się na zbliżające się odejście kanclerz Angeli Merkel, ulica pozostaje jednym z najbardziej widocznych symboli jej spuścizny i ciągłych wyzwań związanych z integracją nowej społeczności. Decyzja Merkel o otwarciu granic Niemiec dla miliona uchodźców w 2015 roku wywołała rozłam w Europie i stała się bodźcem dla partii antyimigracyjnych. Zmieniła też tkankę miejską niemieckiej stolicy w sposób, jakiego nie widziano od czasu liczebnej imigracji tureckich robotników w latach 60. ubiegłego wieku.
Podczas gdy Sonnenallee zawsze była domem dla mniejszości etnicznych, głównie Libańczyków i Turków, teraz przypomina raczej małą Syrię. Wielu migrantów znalazło pracę w restauracjach, sklepach i biurach podróży, które ciągną się wzdłuż tej porośniętej drzewami ulicy, podzielonej niegdyś przez Mur Berliński.
A tym, którzy tęsknią za Syrią, szybka wizyta przybliża smaki i zapachy domu.
– Kiedy postawisz stopę na tej ulicy, zapominasz, że jesteś w Niemczech – mówi Yaman Azimeh, 21-letni Palestyńczyk, który jako dziecko przeprowadził się do Berlina z obozu dla uchodźców Yarmouk w Damaszku.
Inny spotkany na Sonnenallee Syryjczyk przyznaje, że odwiedza tę ulicę, kiedy tylko czuje się samotny, żeby zobaczyć przyjaciół z różnych części Syrii, których poznał w ciągu ostatnich kilku lat. – Ta ulica przypomina mi stare, dobre czasy w Syrii – wyznaje.
Sonnenallee stanowi bez wątpienia symbol niemieckiego multikulturalizmu i bezpieczną przestrzeń dla nowych mieszkańców kraju. Jednocześnie zwraca ona również uwagę na ogromne wyzwanie, jakie stanowi proces integracji migrantów, biorąc pod uwagę, że w takich miejscach jak 'Arab Street’ wielu z nich nie czuje potrzeby nauki niemieckiego czy uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności.
Zdjęcie główne: Jonas Tebbe / Unsplash
Tekst: AD