Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nintendo Japan uznaje małżeństwa osób tej samej płci – w przeciwieństwie do samej Japonii

Gigant z branży gier, Nintendo, zapewni takie same korzyści pracownikom w związkach partnerskich z osobą tej samej płci, jak w związkach osób przeciwnej płci – mimo że Japonia zakazuje małżeństw homoseksualnych.
.get_the_title().

’Chcemy stworzyć środowisko pracy, które wspiera każdego z naszych wyjątkowych pracowników’ – ogłosiło Nintendo Japan w aktualizacji swoich wytycznych dotyczących społecznej odpowiedzialności. Nintendo wprowadziło politykę małżeństw osób tej samej płci w marcu 2021 roku, a teraz firma publicznie potwierdziła tę zmianę. Ponadto zrewidowała swoje wewnętrzne przepisy dotyczące nękania, aby ‘wyraźnie zakazać dyskryminujących komentarzy ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a także ujawniania czyjejś prywatnej orientacji seksualnej wbrew ich woli’.

’Chociaż małżeństwa osób tej samej płci nie są obecnie uznawane zgodnie z japońskim prawem, system ten zapewnia pracownikom będącym w związkach partnerskich z partnerem tej samej płci takie same korzyści, jak pracownikom w małżeństwie osób przeciwnej płci’– wyjaśnia strona Nintendo. ’ Ustaliliśmy również, że związek partnerski będzie traktowany w taki sam sposób, jak małżeństwo’.

Obecnie Japonia jest jedynym członkiem grupy krajów rozwiniętych G7, który nie uznaje małżeństw osób tej samej płci.

Niedawno sąd w Osace utrzymał w mocy zakaz małżeństw jednopłciowych, orzekając, że prawo nie narusza konstytucji kraju. Japonia wymaga również, aby osoby transpłciowe były ‘chirurgicznie wysterylizowane, jeśli chcą prawnego uznania ich tożsamości płciowej’.

Shuntaro Furukawa, prezes Nintendo Japan / Zdjęcie: techgamingreport.com

Wraz z wprowadzeniem przez Nintendo Japan polityki partnerstwa osób tej samej płci firma poinstruowała pracowników o zagadnieniu różnorodności płci za pomocą wiadomości od prezydenta Shuntaro Furukawy. W komunikacie Furukawa wezwał wszystkich pracowników do ‘przyjęcia do zrozumienia, że nawet mowa i działania, które nie mają na celu krzywdzenia, mogą powodować znaczny ból emocjonalny’. Poprosił także o wsparcie w stworzeniu środowiska, w którym każdy może wygodnie pracować.

Tekst: MK
Zdjęcie główne: Chris Matyszczyk

SPOŁECZEŃSTWO