Platoseksualność – co to takiego?

Platoniczna bratnia dusza to ktoś więcej niż 'tylko' przyjaciel.
.get_the_title().

Dwie przyjaciółki – 31-letnia Marissa Baker i 28-letnia Patty Kulak – mieszkają wspólnie w domu w Naples na Florydzie od 2021 roku. Zdecydowały się na ten krok po tym, jak obie rozwiodły się z mężami. Kobiety uważają się za 'platoniczne bratnie dusze’. Podobno dogadują się ze sobą tak świetnie, że ludzie często biorą je za parę. I nic dziwnego, bo faktycznie wszystko robią razem – wspólnie zajmują się domem i spędzają czas wolny. Teraz platoseksualne przyjaciółki planują wrócić do randkowania. Potencjalni partnerzy muszą być jednak świadomi tego, że kobiety występują wyłącznie w pakiecie.

To takie 'If you wanna be my lover, you gotta get with my friends’, tylko do kwadratu.

Kobiety spędzają razem większość czasu, rozmawiają naprawdę o wszystkim i zwierzają się sobie i udzielają rad. Nie są tylko współlokatorkami – jako platoniczne bratnie dusze nie planują rozluźnić swojej relacji, gdy znajdą partnerów. – Nawet myśląc o długich związkach czy przeprowadzkach, mamy siebie na uwadze. Nie chodzi tylko o codzienne decyzje, ale też o to, co będziemy robić za 10 lat – tłumaczy Kulak.

@psychottie On some @cultclare & @jazmelodyy type shit. #platoniclifepartner ♬ original sound – April Lexi Lee

Ale platoseksualność, czy też posiadanie platonicznych partnerów życiowych, to znacznie częstsze zjawisko, które nie dotyczy tylko Baker i Kulak. Ludzie nierzadko wchodzą w tego typu relacje, ale niekoniecznie są świadomi, że tak to się nazywa. Platoniczna bratnia dusza to coś więcej niż przyjaźń – to głęboka relacja, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Trochę jak związek, ale bez romansu i seksu. Platoniczni partnerzy mogą razem mieszkać, dzielić się finansami, a nawet wychowywać wspólnie dzieci czy wziąć ślub.

Terapeuci podkreślają, że taka relacja może być satysfakcjonująca i dobra dla zdrowia psychicznego.

Ludzie powoli orientują się, że miejsce romansów jak z bajki jest raczej w bajkach. Znalezienie odpowiedniej osoby, z którą chciałoby się spędzić życie, jest trudne, a utrzymanie takiego związku jest jeszcze trudniejsze. Dlatego też coraz częściej porzucają nierealistyczne oczekiwania, otwierając się jednocześnie na inne, mniej tradycyjne formy relacji – otwarte małżeństwa, poliamorię czy właśnie związki platoseksualne. Platoniczne bratnie dusze to także dobre rozwiązanie dla osób starszych, które nie chcą już chodzić na randki, ale zarazem potrzebują poczucia bezpieczeństwa, towarzystwa i komfortu w związku. W kulturze wciąż jeszcze zdominowanej przez romantyczną wizję miłości mało spektakularne platoseksualne związki rzadko przebijają się na pierwszy plan. Niewykluczone jednak, że już za jakiś czas takie relacje, jak ta, która łączy dwie mieszkanki Florydy, przestaną już kogokolwiek dziwić.

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO