Pracujący Gen Z potrzebują pomocy rodziców, żeby się utrzymać!
Ponad połowa pracujących młodych ludzi z pokolenia Z nadal potrzebuje wsparcia rodziców. Tak wynika z opublikowanego niedawno raportu Better Money Habits zespołu badawczego Bank of America.
Pokolenie, urodzone między 1997, a 2012 rokiem wchodzi w dorosłość i wcale nie jest ona łatwa. W idealnym świecie oznaczałoby to, że większość z nich jest już aktywna na rynku pracy lub kończy studia. Jednak rzeczywistość jest z goła inna: długie i frustrujące aplikacje o pracę, miesięczne średnie wynagrodzenia, które nie powalają się utrzymać, do tego brak możliwości mieszkania samemu.
Koszty życia w wielkich miastach znacznie przewyższają średnie dochody pokolenia Z. Wielu młodych ludzi mimo podjęcia pracy musi szukać pomocy u rodziców.
Według raportu Bank of America, 52% Z-etek potwierdza, że głównym wyzwaniem ekonomicznym jest rozbieżność między stylem życia, który chcieliby prowadzić, a ich wynagrodzeniami, biorąc pod uwagę ciągły wzrost kosztów życia. Podczas gdy ich rodzice w tym samym wieku dążyli do kupna domu lub dokonywania poważnych inwestycji, 32% Gen Z nie stać nawet na myślenie o takich celach. Czynsze rosną, rachunki i ceny żywności również.
Według amerykańskiego badania, jedynym rozwiązaniem dla młodszego pokolenia pozostaje zależność finansowa od rodziców. Aż 54% respondentów, przyznało się do otrzymywania wsparcia finansowego od swoich rodzin.
Jeśli myślicie, że Z-etki bezczynnie czekają aż sytuacja się zmieni to jesteście w błędzie. Wcale nie wydają kasy na restauracje, czy tosty z awokado. Pieniądze, które otrzymują od rodziców pomagają pokryć koszty jedzenia, rachunków i opieki zdrowotnej.
@feelgoodwoo We asked the woo office how they’re loud budgeting in 2024 🎤 ‘Loud Budgeting’ is a term brought to fame by creator @Lukas Battle when he declared that 'Quiet Luxury’ is out for the new year. It’s intentional spending. It’s regaining financial agency. It’s definitely not about being frugal at the cost of feeling content, it’s more about making a conscious financial choice that’s wholly yours. As Battle says in the video, “It’s more chic, more stylish and more of a flex than spending money.” #loudbudgeting ♬ original sound – woo
Badanie wykazało, że dwie trzecie (67%) wprowadza zmiany w swoim stylu życia, takie jak ograniczanie jedzenia poza domem (43%), rezygnują z udziału w wydarzeniach towarzyskich (27%), robią zakupy w tańszych sklepach spożywczych i dyskontach (24%).
Gen Z 'obniżają standardy’, aby przeżyć. Pomaga im w tym trend 'loud budgeting’, który jest jednym z najbardziej widocznych trendów finansowych 2024 roku wśród Z-etek.
Gen Z ustanowiła sobie surowe cele nie tylko po to, aby przeżyć do końca miesiąca, ale także aby zacząć gromadzić oszczędności. 'Loud budget’ kładzie nacisk na uczciwość w mówieniu 'nie’ sytuacjom towarzyskim, które mogłyby zagrozić finansom osobistym, łamiąc tym samym tabu dotyczące zwykle uważanego za niewygodny temat braku środków. Więcej o tym trendzie pisaliśmy w lutym tego roku – tutaj.
@mohaewithjennypark 3 ways to be smarter with your money. Financial literacy is sexy!!! #loudbudgeting #loudbudgetingtips #financialliteracy #money #personalfinanceforbeginners #wealth #debtfree ♬ original sound – jenny park
Pokolenie Z pozostaje w tyle pod względem finansowym w porównaniu do pokolenia Boomers czy Millenialsów, ale różni się też od nich podejściem do równowagi między pracą, a życiem osobistym. Ceni równowagę i swój dobrostan bardziej niż dobra materialne.
Kolejną oszczędnością dla pracujących młodych ludzi jest mieszkanie z rodzicami. Zwyczajnie nie stać ich na kredyt. Znaczna część ludzi młodych, będących w wieku produkcyjnym, nadal mieszka w domu rodzinnym, nawet jeśli są zatrudnieni. W Finlandii i Szwecji tylko 2 proc. młodych pracujących mieszka z rodzicami. W Chorwacji 65 proc., a na Słowacji 60 proc. W Polsce w 2022 roku 42 proc. młodych pracujących ludzi w wieku 25-34 lata mieszkało z rodzicami.
Jak wynika z badania Otodom 'Mieszkanie na osi czasu’, już 40% pozytywnie patrzy w przyszłość, liczy na zmiany na rynku i pomoc w sfinansowaniu wymarzonego M.
Ceny mieszkań nie spadną, ale ewentualne skorzystanie z dopłat może ułatwić Z-etkom podjęcie decyzji o zakupie pierwszej nieruchomości. Na pewno powinni monitorować rynek mieszkaniowy, aby lepiej rozumieć zjawiska, jakie na nim zachodzą – komentuje Agata Stachowiak, ekspertka rynku nieruchomości. – Należy pamiętać, że budownictwo społeczne czy komunalne lub budowanie mieszkań pod tańszy wynajem przez samorządy nie zagrożą budownictwu prywatnemu, czyli deweloperom. Warto więc kierować dyskurs również w tę stronę – podsumowuje Agata Stachowiak z Otodom.
źródło: informacje prasowe
zdjęcie główne: Helena Lopes on Unsplash