Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

170 km wpław Bałtyku w 3 doby. Ruszył Cross Baltic Challenge 2018

170 – tyle km w zaledwie 3 doby chce przepłynąć sześciu triathlonistów. Do tej pory jeszcze nikt nie przepłynął w ten sposób Bałtyku z Polski do Szwecji. Poczynania pływaków są monitorowane na bieżąco dzięki technologii Oracle. Za pomocą specjalnej aplikacji będzie można śledzić siłę wiatru, wysokość fal czy temperaturę wody, a także lokalizację zawodników.
.get_the_title().

Poza Horyzont – takie właśnie motto towarzyszyć będzie uczestnikom nietypowej wyprawy. Już dzisiaj – 24 lipca – sześcioosobowa sztafeta, w skład której wchodzą trzy kobiety oraz trzech mężczyzn o godz. 9:00 wyruszyła z Kołobrzegu do szwedzkiej Kasebergi, w asyście jednostki pływającej.

Każdy z zawodników będzie płynął nieprzerwanie przez godzinę, odpoczywając następnie przez 5 godzin.

W drużynie znalazło się także miejsce dla 3 pływaków rezerwowych, sterników, ratowników, lekarza, fotografa, trenera oraz koordynatora wyprawy. Wyzwań z pewnością nie zabraknie, pośród nich należy przede wszystkim wskazać konieczność zaadaptowania się do trudnych, morskich warunków, a więc falowania, niskiej temperatury wody czy pływania nocą. Utrzymanie idealnie prostego kursu w praktyce będzie niemal niemożliwe, stąd rzeczywista odległość, którą uczestnicy przeprawy będą musieli pokonać może zbliżyć się nawet do 200 kilometrów. Biorąc pod uwagę średnią prędkość pływania wynoszącą 3km/h, od momentu zanurzenia się w wodach Bałtyku, do wyjścia na ląd u wybrzeża Szwecji, ochotnicy spędzą na otwartym morzu ponad 3 doby.

Za wsparcie technologiczne projektu odpowiedzialna jest firma Oracle. Na potrzeby projektu konsultanci przedsiębiorstwa stworzyli aplikację do śledzenia pływaków w czasie rzeczywistym. Dane będą przekazywane przez sensory umieszczone na łodzi asekurującej uczestników wyczynu.

Specjalnie dobrane czujniki będą zbierać takie informacje jak położenie, temperatura wody i powietrza, ciśnienie, wilgotność, siła wiatru i wysokość fal, nasłonecznienie, zachmurzenie i wilgotność.

Zebrane dane umożliwią także wykonywanie analiz w wielu przekrojach, które dostarczą wszystkim zainteresowanym bezcennych informacji na temat projektu i wpływu warunków atmosferycznych na jego przebieg. – Aplikacja, która powstaje przy współpracy z Oracle jest dla nas bardzo istotnym elementem projektu – ważne jest, żeby inni mogli nas wspierać wirtualnie i śledzić nasze postępy – mówi Rafał Pierścieniak z klubu Kuźnia Triathlonu, główny trener przygotowujący grupę. – Należy zauważyć, że po odpłynięciu od brzegu zaledwie kilku kilometrów stracimy łączność telefoniczną – nasz projekt dużo by stracił, gdyby nasi fani nie mogli na bieżąco śledzić jego postępów. Jesteśmy pod wrażeniem tempa pracy konsultantów Oracle i atrakcyjności proponowanych rozwiązań – w tym zastosowania maksymalnie interaktywnej i ciekawej dla odbiorcy mapy przedstawiającej aktualne warunki na morzu.
Uczestnicy wyprawy nie kryją inspiracji sztafetą Balviten Baltic Challenge, która już dwukrotnie bezskutecznie podejmowała próbę pokonania Bałtyku wpław. Jeśli zawodnicy Cross Baltic Challenge 2018 wykonają założony plan w 100 proc., zapiszą się w historii jako pierwsza sztafeta, która przepłynęła bezpośrednio z wybrzeża Polski do Szwecji.
Trasę wyprawy, wraz ze wskazaniem na aktualnego zawodnika oraz bieżącą analizą warunków – w tym temperatury, fal czy zachmurzenia – możecie śledzić tutaj.

Źródło zdjęć: pozahoryzont.com

SURPRISE