5 miejsc na świąteczny spacer w Warszawie

Czyli gdzie udać się na przechadzkę w stolicy, aby poczuć klimat Świąt i uniknąć tłumów.
.get_the_title().

Warszawa w okresie świątecznym ma niewiele wspólnego z zabieganym miastem, jakim jest na co dzień. Pomimo iż stolica na pierwszy rzut oka wydawać się może wyludniona, to bądźcie pewni, że gromada spacerowiczów na trasie Traktu Królewskiego czy w Łazienkach przypomni wam, że jednak nie wszyscy wyjechali z miasta. Gdzie zatem udać się na spacer, aby w spokoju podziwiać świąteczną Warszawę? Przygotowaliśmy dla was kilka tras – sprawdzą się one zarówno dla tych, którzy po raz pierwszy spędzają Święta w stolicy, jak i dla wszystkich, którzy znudzeni są popularnymi miejscami. Oto więc kilka nieoczywistych propozycji dla fanów przyrody oraz świątecznych iluminacji. Jest też coś dla sympatyków aktywnego wypoczynku.

1. Szczęśliwice

FOT. DAMIAN KUJAWA

Park Szczęśliwicki to ulubione miejsce spacerowe wielu mieszkańców Ochoty. Jeżeli nie mieliście okazji poznać go bliżej, to warto właśnie tam udać się na świąteczny spacer. Dużą część parku zajmuje staw, który, jak się okazuje, zamieszkuje aż 18 gatunków ryb. Dzieciom spodoba się też z pewnością kilka gatunków kaczek, które szczególnie przyjazne są właśnie zimą. Szczęśliwice polecamy także wszystkim tym, którzy nawet podczas Świąt nie chcą rezygnować ze sportu. W parku mieści się bowiem Górka Szczęśliwicka, która ucieszy wszystkich miłośników sportów zimowych. Dobra wiadomość jest taka, że stok jest obecnie w pełni ośnieżony, dlatego nie musimy martwić się kaprysami pogody. Stok w święta czynny będzie w godzinach 10:00 – 20:00, bilet normalny kosztuje 19 zł za godzinę, na miejscu istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu.

2. Królikarnia

Jeżeli świąteczny spacer planujecie na Mokotowie, warto zrezygnować z obleganego Pola Mokotowskiego i wybrać się do Królikarni. W zabytkowym parku znajdziecie m.in. rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Na stronie Królikarni dostępna jest także mapka, która pozwoli wam zlokalizować prace oraz poznać ich historię. W przypadku mrozu lub, co niestety wydaje się dużo bardziej prawdopodobne, deszczu, warto schronić się w Pałacu, gdzie obecnie można oglądać wystawę Rachel Poignant pt. „Generacje”. Wybierając się do Muzeum sprawdźcie jednak świąteczne godziny otwarcia – 24 i 25 grudnia Królikarnia będzie nieczynna, 26 działa już w normalnych godzinach.

3. Park Praski

fot. Mateusz Gaca

Jeżeli w ciągu roku nie macie zbyt dużo okazji, aby odwiedzić prawą stronę Wisły, to zdecydowanie warto nadrobić to w Święta. Polecamy szczególnie wizytę w najstarszym publicznym parku Warszawy, czyli w Parku Praskim. O sąsiadującym Ogrodzie Zoologicznym informuje nie tylko wielki napis, który zobaczycie przy wejściu od ul. Ratuszowej, ale przede wszystkim liczne rzeźby oraz figurki zwierząt, jakie można znaleźć na terenie parku. Na pewno bez problemu zauważycie charakterystyczną metalową żyrafę, bądźcie jednak uważni bo w parku „mieszkają” również kamienne słonie i żubry. Przy odrobinie szczęścia spotkacie również dziki, tym razem żywe. Po spacerze w parku warto udać się w kierunku Wisły, gdzie zobaczcie całą panoramę centrum Warszawy.

4. Mariensztat

fot. Urząd Miasta st. Warszawy

Jeżeli chcecie załapać się na świąteczne iluminację i mimo wszystko uniknąć tłumów, polecamy wam wybrać się w okolice warszawskiego Mariensztatu. Pomimo bliskości Starego Miasta, okolica ta wciąż wydaje się nieco zapomniana i opuszczona. Nie zaatakuje więc was tutaj ani zapach pieczonych oscypków, ani sprzedawcy balonów i laserowych bransoletek. Klimatyczne kamienice szczególnie urokliwe są wieczorem, podobnie zresztą jak centralna część tego niewielkiego osiedla, czyli Rynek Mariensztacki.

5. Plac Bankowy

Plac Bankowy 1

Zazwyczaj przebiegamy przez niego, śpiesząc do celu. Plac Bankowy, za sprawą umiejscowienia tu ważnej stacji pierwszej linii metra oraz licznych przystanków komunikacji miejskiej, to bowiem jeden z głównych węzłów przesiadkowych w stolicy. W tym codziennym pośpiechu może nam jednak umknąć prawdziwy charakter tego miejsca. Plac Bankowy i okolice Parku Saskiego to tygiel wspaniałych historii, ciekawej architektury oraz restauracji gotowych zabrać nas w podróż po mapie smaków.

Plac Bankowy 1

Do ponad 200-letniej historii placu Bankowego i architektury Antoniego Corazziego nawiązuje odnowiony budynek dawnego Hotelu Saskiego – dziś Plac Bankowy 1 – biurowiec, w którym przeszłość harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Front kamienicy został odnowiony z dbałością o historyczne detale. Wewnątrz wkraczamy natomiast w świat jak z planu filmowego. Dziedziniec Placu Bankowego 1, gdzie obecnie o świątecznym nastroju przypomina ustawiona pośrodku 7-metrowa choinka, zaprojektował bowiem znany scenograf Allan Starski, nagrodzony Oscarem za swoją pracę przy Liście Schindlera. Stworzył tutaj urokliwy miejski zaułek – tajemnicze podwórko przypominające klimatem o historii Warszawy. Można je podziwiać z ogródka restauracji Der Elefant, jednej z najstarszych warszawskich restauracji, od lat szczycącej się znakomitymi daniami z ryb i owoców morza.

SURPRISE