Czy cechy osobowości wpływają na długowieczność?
Według Davida Watsona, byłego profesora psychologii na Uniwersytecie Notre Dame, związek między naszą osobowością a starzeniem się jest bardziej złożony. Naukowiec twierdzi, że rola pozytywnego myślenia jest mocno przeceniana, a na długowieczność wpływają zupełnie inne cechy.
Analizując osobowość, profesor Watson przyjrzał się modelowi tzw. Wielkiej Piątki.
To teoria, która sugeruje, że cechy większości z nas można podzielić na pięć kategorii: otwartość, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyczność. Według naukowca najbardziej powiązana z długowiecznością jest organizacja oraz dyscyplina, które wchodzą w skład cech sumienności.
– Ludzie sumienni nie robią głupich rzeczy, dzięki czemu rzadziej ulegają wypadkom i są zdrowsi – komentuje Watson. – Potrafią zachować umiar w piciu alkoholu oraz jedzą bardziej zbilansowane posiłki.
Profesor radzi więc, by w miarę możliwości starać się zwiększać swoją sumienność. – Istnieją nawet warsztaty sumienności, których celem jest poprawa zdolności danej osoby do samoregulacji – dodaje.
Pewną rolę w przypadku długowieczności odgrywa także ugodowość i radzenie sobie ze stresem.
– Osoby zdrowe psychicznie, które potrafią pokonać trudności, przywracając równowagę emocjonalną, szybciej wracają także do zdrowia fizycznego – podsumowuje Watson.