Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Muzea pojedynkują się online o to, które z nich ma w swoich zbiorach najlepiej prezentujące się pośladki

„Pokaż pupę!” – taki okrzyk raczej nie kojarzy się dobrze. Tym razem jednak to instytucje kultury, a konkretnie muzea, wzajemnie się do tego zachęcają w ramach wirtualnego challenge’u.
.get_the_title().

Gdy zaczął się lockdown, muzea, galerie sztuki, teatry i kina stanęły przed wielką próbą. Przez to, że zostały zamknięte, ich działania mogły zostać całkowicie wstrzymane i to nie wiadomo na jak długo. Szybko stało się jasne, że jednym z warunków ich przetrwania jest utrzymanie kontaktu z odbiorcą. Teatry czy kina miały nieco ułatwione zadanie – mogły udostępniać online filmy lub rejestracje spektakli. Galerie i muzea digitalizowały swoje zbiory i robiły wirtualne wycieczki po wystawach. To wszystko zamykało się jednak w ramach jednorazowego doświadczenia odbiorcy, tymczasem potrzebny był patent na utrzymanie uwagi ich sympatyków na dłużej. Stało się nim współzawodnictwo kuratorów muzeów na całym świecie, które polegało na prezentowaniu najciekawszych eksponatów o ustalonej wcześniej tematyce.

Obecnie na tapet zostały wzięte gołe pupy. To wyzwanie #BestMuseumBum.

Wallace Collection/Twitter
Walker Gallery/Twitter
National Trust South East/Twitter

Ten pojedynek jest kolejną odsłoną #CuratorBattle. Została ona zapoczątkowana przez brytyjskie Yorkshire Museum, kiedy kolejne instytucje kultury zaczęły się zamykać w związku z pandemią. Brytyjczycy uznali, że nie każde muzeum może udostępnić swoje zbiory online. Wymagałoby ekspresowego wykonania tysięcy dobrych zdjęć i opisów eksponatów. A przecież przedzieranie się przez takie ilości obrazków nie przemówi do każdego. Skuszą na to wyłącznie prawdziwi entuzjaści danego tematu.

Dlatego Brytyjczycy wpadli na pomysł, by wyłowić i zaprezentować online najbardziej wyjątkowe eksponaty i prawdziwe muzealne perełki.

Pomysł spodobał się kuratorom muzeów na całym świecie i do wirtualnego pojedynku przystępować zaczęły kolejne instytucje. Mało tego: uczestnicy z czasem zaczęli się coraz bardziej rozkręcać! W ten sposób pokazali odbiorcom, że choć muzea często kojarzone są z nadmierną powagą, to pracują w nich ludzie, którzy mogą mieć naprawdę niezłe poczucie humoru.

W ramach #CurratorBattle najpierw grzecznie zaprezentowane zostały najładniejsze czy najszykowniejsze eksponaty. Z czasem pojawił się także cieszący się dużą popularnością #CreepiestObjects challenge, w którym przedstawiano najbardziej odrażające i dziwaczne przedmioty z muzealnych zbiorów. Teraz przyszła pora na najlepsze pośladki, czyli #BestMuseumBum.

Ashmolean Museum/Twitter
East Riding Museums/Twitter
Dyrham Park/Twitter
York Art Gallery/Twitter
Castle Horward/Twitter

Motyw nagości w sztuce to nic nowego, a rzeźba Dawida autorstwa Michała Anioła raczej nie szokuje w czasach, kiedy codziennie w social mediach natrafiamy na setki roznegliżowanych zdjęć (nie wspominając o tym, co można znaleźć w wiadomościach na Tinderze). O ile jednak w tych przypadkach ciężko mówić o artystycznych względach, to #CurratorBattle ogląda się z dużą przyjemnością.

Natural Sciences NMS/Twitter

Wytypowaliście już zwycięzców tej bitwy?

Zdjęcia główne: @CastleHorward, @WalkerGallery, @CiurlionisMuseum
Tekst: KD

SURPRISE