Ortosomnia. Nowe zaburzenie snu dotyka tych, którzy mają obsesję na punkcie wyspania się

Aplikacje czy gadżety monitorujące sen mogą odnosić skutek odwrotny od zamierzonego.
.get_the_title().

Masz obsesję na punkcie tego, aby dobrze się wyspać? Korzystasz z aplikacji czy gadżetów w rodzaju zegarków czy opasek, które monitorują sen? Okazuje się, że może to prowadzić do nowego rodzaju zaburzenia, które jest równie niebezpieczne jak bezsenność. Ortosomnia opisana została w amerykańskim czasopiśmie naukowym ’Journal of Clinical Sleep Medicine’. Nazwa powstała z połączenia dwóch łacińskich słów: 'ortho’ oznaczającego 'prawidłowy’ oraz 'somnium’, czyli 'sen’. Badacze mówią, że rośnie liczba osób, które używają aplikacji czy gadżetów do mierzenia snu.

Paradoksalnie jednak, chęć spania coraz częściej może doprowadzić do… problemów ze snem.

Zwiększa się liczba pacjentów, którzy szukają pomocy z powodu samodzielnie zdiagnozowanych zaburzeń snu, takich jak niewystarczająca długość snu, bezsenność z powodu światła czy niespokojny sen, które zaobserwowali na swoich czujnikach snu – piszą naukowcy.

Rośnie liczba ludzi, którzy na postawie danych płynących z urządzeń wmawiają sobie, że mają problemy ze snem, choć w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Naukowcy opisują przypadek mężczyzny szukającego pomocy lekarskiej z powodu drażliwości, trudności poznawczych i zmęczenia, które występowały w tych dniach, kiedy nie dane było mu przespać pełnych 8 godzin. Oczywiście przespany czas pacjent oceniał na podstawie danych z aplikacji, w której śledził jakość snu i właśnie od tych danych uzależniał swoje samopoczucie.

Coraz więcej osób w kwestii ocenienia, czy odpoczęli w nocy, polega nie na własnych odczuciach, tylko na gadżetach mierzących sen.

Pacjenci wnioskują, że istnieje korelacja między danymi z czujnika a ich zmęczeniem, co może prowadzić do perfekcjonistycznego poszukiwania idealnego snu, który będzie optymalizować ich działanie za dnia – tłumaczą naukowcy. Jak można walczyć z ortosomnią? Jeśli masz obsesję na punkcie dobrze przespanej nocy, dobrze jest na chwilę zarzucić korzystanie z mierzących aplikacji czy gadżetów. Specjaliści zbadali także, że ekrany – smartfon czy laptop – zaburzają na cykl snu, a więc warto je odłożyć na długo przed zgaszeniem światła.

Tekst: NS

SURPRISE