Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ostatnie miesiące sprzyjają odnawianiu starych przyjaźni

Większość z nas siedzi w domu już kolejny miesiąc. W tym czasie mamy okazję do wielu przemyśleń. Część z nas z pewnością zapragnęła odnowić przyjaźń z kimś, z kim nie widziała się od lat. Eksperci twierdzą, że wcześniej powinniśmy jeszcze raz przemyśleć swoje zamiary i odpowiednio się do tego przygotować.
.get_the_title().

W czasie lockdownu mamy prawo czuć się samotnie, nawet gdy jesteśmy otoczeni przez najbliższych. Brakuje nam spotkań w gronie znajomych, spontanicznych imprez na mieście, koncertów czy też zabawy w plenerze. Psychologowie twierdzą, że w czasie pandemii jesteśmy szczególnie wrażliwi, a przez to znacznie bardziej impulsywni. Trudniej jest nam myśleć jasno, ponieważ samotność wyczerpuje nasze zasoby psychologiczne. Stajemy się wówczas bardziej otwarci na relacje. Inne badania wskazują na to, że świadomość śmiertelności, którą mamy w obliczu pandemii, sprawia, że chcemy zbliżyć się ludzi.

Dr Marisa Franco, ekspertka w relacjach damsko-męskich, uważa, że za chęcią powrotu do starych przyjaźni może stać… komfort psychologiczny.

Rozmowa z przyjacielem znacznie obniża bowiem poziom stresu i zbliża do drugiego człowieka.

Źródło: wsj.com

Zanim wyciągniesz rękę do starego przyjaciela, pomyśl o swoich zamiarach. Odpowiedz sobie na pytanie, jakie czynniki doprowadziły do zerwania kontaktu. Czy rozstałeś się z przyjacielem z powodu nielojalności, czy proza życia sprawiła, że przestaliście mieć dla siebie czas? Skorzystaj z mediów społecznościowych, aby dowiedzieć się, czym obecnie żyje twój znajomy. W ten sposób łatwiej będzie ci zagaić rozmowę.

Kiedy lepiej zachować dystans? Jeśli twoja znajomość była jednostronna lub niezdrowa, bądź ostrożny.

Badania pokazują, że ludzie zazwyczaj wybaczają więcej, gdy zauważą, że ich rozmówca ma dobre intencje. Nawet proste rzeczy, takie jak napisanie pozytywnego komentarza pod najnowszym postem w mediach społecznościowych, mogą być dobrym początkiem do rozmowy. Jeśli wyczujesz, że interlokutor nie ma ochoty na dalszą rozmowę, odpuść. Być może nie jest to dobry moment. Jeśli jednak coś zaiskrzy, postaraj się odwoływać do wspólnych i miłych wydarzeń z przeszłości.

Eksperci są zdania, że media społecznościowe lub kontakt za pośrednictwem e-maila jest najlepszą drogą do odnowienia kontaktu. W ten sposób twój były przyjaciel może w spokoju odczytać wiadomość i na osobności zastanowić się nad tym, czy i jak zechce na nią odpowiedzieć.

A jak jest z wami? Czy w czasie pandemii odnowiliście jakąś dawną przyjaźń?

Tekst: PKW

SURPRISE