Powstaje pierwsza na świecie infolinia, która przeprowadzi cię przez psychodeliczny trip
O pozytywnym działaniu substancji psychoaktywnych słyszymy coraz częściej. Badania potwierdziły, że LSD czy grzyby psylocybinowe mogą pomóc w leczeniu depresji, stanów lękowych czy uzależnień. Zwiększają zdolność tkanek nerwowych do tworzenia nowych połączeń, przez co uwrażliwiają i pozytywnie wpływają na nasze poczucie jedności ze światem i naturą. Rok 2020 możemy uznać za przełomowy w odwracaniu stygmatyzacji tych narkotyków. Kilka miesięcy temu na Netfliksie pojawił się dokument “Życzymy udanej jazdy: Psychodeliczne przygody”, w którym osoby publiczne otwarcie opowiadają o swoich doświadczeniach z psychodelikami. Natomiast ostatnie tygodnie przyniosły przede wszystkim istotne zmiany prawne – w Waszyngtonie 75 proc. wyborców poparło inicjatywę ich dekryminalizacji, zaś Oregon zdecydował o depenalizacji wszystkich narkotyków.
Infolinia pomagająca w odbyciu psychodelicznej podróży to kolejny dowód na pewną zmianę w myśleniu o psychodelikach, a przede wszystkim użyteczne wsparcie dla osób, które je zażyły.
Informacja telefoniczna ma na celu przeprowadzenie ludzi przez wszystkie psychodeliczne doświadczenia, dostępna jest także dla osób, które oglądają trip kogoś innego. Linia nie będzie funkcjonowała wyłącznie jako numer alarmowy, ale przede wszystkim będzie przewodnikiem przez zarówno dobre, jak i złe psychodeliczne przygody. Jest to część projektu Fireside – organizacji non-profit z siedzibą w San Francisco. Odpowiadanie na bieżące telefony i wiadomości to nie wszystko, co organizacja ma do zaoferowania.- Zaoferujemy cotygodniowy follow-up każdemu, kto się z nami skontaktuje. Mamy nadzieję, że będziemy mogli zapewnić naszym klientom długoterminowe wsparcie, gdy będą odkrywać znaczenie swoich psychodelicznych doświadczeń i wyciągać z nich lekcje, aby dokonywać pozytywnych zmian w życiu – powiedział założyciel inicjatywy, Joshua White. W temacie wypowiedział się także senator Scott Weiner, który planuje wprowadzić ustawę dekryminalizacją narkotyki w Kalifornii. – Czas przestać zamykać i aresztować ludzi za psychodeliki. Musimy od tego odejść. Musimy docenić ich wartość i dać ludziom środki, aby byli bezpieczni podczas ich stosowania. O to właśnie chodzi w tej infolinii – powiedział.
Takie substancje jak LSD czy grzyby halucynogenne potrafią niezwykle silnie oddziaływać na osobę je przyjmującą.
Sondaż przeprowadzony przez naukowców z Johns Hopkins University pokazał, że 39 proc. osób, które doświadczyły bad tripa, opisało go jako jedno z pięciu najtrudniejszych doświadczeń w życiu, zaś 30 proc. badanych uznało go za jedno z doświadczeń najważniejszych i najbardziej znaczących duchowo.
Inne badanie, przeprowadzone w 2011 roku przez naukowców z tego samego uniwersytetu, wykazało, że chociaż po zażyciu psylocybiny nie zmienia się nasza osobowość, to zwiększa się nasza otwartość. Wzmocnienie tej cechy zaobserwowano w szczególności wśród osób, które odczuły zażycie psychodeliku jako mistyczne doświadczenie – w tym przypadku 31 na 50 badanych.
Przy tak silnych doświadczeniach, jakie mogą wystąpić na skutek zażycia psychodelików, rozmowa z kimś przeszkolonym po drugiej stronie słuchawki może się okazać niezwykle wartościowa i pomocna. Psychodeliczna infolinia projektu Fireside to pierwsza taka inicjatywa na świecie. Ludzie, którzy będą operatorami infolinii, to wolontariusze po specjalnym treningu, nadzorowani przez supervisora. Numer docelowo będzie działał 24 godziny na dobę za pośrednictwem wiadomości tekstowych, rozmowy telefonicznej oraz czatu na żywo, jednak w momencie swojego otwarcia w kwietniu 2021 roku będzie działał 12 godzin dziennie, od wtorku do niedzieli.
Zdjęcie główne: intelligentliving.co
Tekst: Kasia Wardzyńska