Świat jest smutniejszy niż kiedykolwiek wcześniej – wynika z globalnego raportu o stanie naszych emocji

Z corocznego raportu Instytutu Gallupa o stanie emocjonalnym świata wynika, że jesteśmy coraz bardziej smutni, wściekli i przestraszeni.
.get_the_title().

Instytut Gallupa mierzy temperaturę emocjonalną ludzi na całym świecie przy pomocy globalnej ankiety. Pytania nie koncentrują się na luksusach i sławie, ale na przyziemnych emocjach szarego dnia. Na podstawie wyników z (niemal) wszystkich krajów świata powstaje dokument “Gallup State of Emotions”, który można pobrać stąd. Badanie prowadzone jest każdego roku, od czternastu lat. W 2018 roku Gallup przeprowadził ponad 151 tys. wywiadów z dorosłymi mieszkańcami 143 krajów. Respondentom zadawano pytania dotyczące tego, jak się czuli poprzedniego dnia, np. jak często się uśmiechali, śmiali na głos, czuli smutek albo złość. Z tegorocznego raportu wynika, że ludzie są smutniejsi, bardziej niezadowoleni i zmartwieni niż kiedykolwiek wcześniej. Liczba osób, które twierdziły, że dnia poprzedniego doświadczyły gniewu, wzrosła o dwa punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku. Poziom smutku i zmartwienia również wzrosły o jeden punkt procentowy. Natomiast ogólny poziom stresu spadł o dwa punkty procentowe w porównaniu z poprzednim rokiem.

Dla wszystkich trzech negatywnych emocji został zatem ustanowiony nowy rekordowy poziom.

Gallup 2019 Global Emotions Report – Gallup
Gallup 2019 Global Emotions Report – Gallup
Gallup 2019 Global Emotions Report – Gallup

Taki stan emocjonalny świata może mieć głębokie konsekwencje dla globalnego zdrowia i pokoju. Badania wykazały, że negatywne odczucia mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne człowieka. Gniew powiązano z podwyższonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu, podczas gdy chroniczne zmartwienie i smutek mogą doprowadzić do zaburzeń lękowych i depresji, które z kolei niosą ze sobą zwiększone ryzyko chorób serca.

Emocji jest dużo, na szczęście tych pozytywnych też.

7 na 10 osób na świecie w przeddzień ankiet odczuwało przyjemność, czuło się wypoczęte i uśmiechało się lub śmiało a 87 proc. respondentów stwierdziło, że byli traktowani z szacunkiem.

Najbardziej negatywnym krajem na świecie okazał się Czad.

Gallup 2019 Global Emotions Report – Gallup

Następne miejsca zajęły Niger, Sierra Leone i Irak. Po pozytywnej stronie skali dominowały kraje Ameryki Łacińskiej.

Paragwaj odzyskał pierwsze miejsce jako najszczęśliwszy i najbardziej pozytywny kraj na świecie.

Konkurencję robi mu Panama, Gwatemala, Meksyk, Salwador i Honduras, choć narody te charakteryzują się wysokim poziomem ubóstwa i przemocy. „Wyniki przynajmniej częściowo odzwierciedlają kulturową tendencję regionu do skupiania się na pozytywnych aspektach życia” – napisał Jon Clifton, partner zarządzający Instytutu Gallupa.

Tekst: AvdB

SURPRISE