Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najpiękniejszych zielonych miejsc w Warszawie

W Warszawie istnieje aż 76 parków o łącznej powierzchni 715 hektarów. Pierwotnie bardzo często bywały ogrodami dostępnymi wyłącznie dla bogatych mieszczan, dziś ich bramy otwarte są dla każdego. Ile z nich udało wam się już zobaczyć?
.get_the_title().

1. Łazienki Królewskie

 

To najstarszy i zdecydowanie najpopularniejszy warszawski park. W XVII-wiecznym ogrodzie niegdyś mieściła się rezydencja ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta. Na sztucznym jeziorze znajduje się Pałac na Wyspie, który miał symbolizować marzenie króla o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym. W środku można podziwiać Królewską Galerię Obrazów.

Wśród atrakcji Łazienek należy też wymienić Ogród Romantyczny, Królewski czy Chiński.

Od połowy maja do września odwiedzający mają też szansę wziąć udział w wyjątkowych koncertach chopinowskich, które odbywając się pod pomnikiem legendarnego pianisty.

Adres: ul. Agrykola 1

2. Królikarnia

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

It would seem that in human history there is no special place for animals. If they appear, it’s in the role of faithful comrades or funny background heroes. We usually treat them as an anonymous mass of biological organisms. We remember those invented, for example literary, humanized, shaped according to the ideas about specific species and their role in human life. Therefore, of course, there is a whole lot of sculptures commemorating fictitious animals. We have quite a lot of them in Poland. In Szczebrzeszyn, known to all of Brzechwa’s poem, two monuments of the beetle were erected – one wooden, from 2002, the second, more serious, made of bronze, unveiled in 2011. Both, it is worth noting, instead of the beetle, represent a grasshopper. Many of the animal statues, however, are put in the memory of animals that really lived. Are you curious about these monuments? Take a look at Zofia Jakubowicz-Prokop’s text at pomnik.art, link in bio!🗿 And remember about our opening of „MONUMENT. Central and Eastern Europe 1918–2018”, TODAY at 6pm! #pomniki #monuments #pomnik#monument #animal #animals #mouse #grasshopper #statue #animalstatue @zoszkaa [photo captions and text to be found at pomnik.art]

Post udostępniony przez Królikarnia (@krolikarnia)

Królikarnia zawdzięcza swoją nazwę czasom saskim, kiedy urządzono tu zwierzyniec i modnym wówczas zwyczajem polowano na króliki. Pałac według projektu Dominika Merliniego zbudowany został w latach 80. XVIII wieku przez Karola Thomatisa hrabiego de Valery.

W jego sercu znajduje się Muzeum Xawerego Dunikowskiego, w którym można podziwiać wystawy czasowe.

Królikarnia to również ogrom spektakli, projekcji filmowych, a nawet koncertów, które przyciągają do siebie nie tylko warszawiaków, ale i turystów z całej Polski.

Adres: ul. Puławska 113a

3. Agrykola

©Łukasz Kowalski

Znajduje się zaraz obok Zamku Ujazdowskiego i Łazienek Królewskich. Jest miejscem wielu ciekawych spotkań oraz koncertów. Rozpościera się stamtąd przepiękny widok na zamek. Wśród tamtejszych atrakcji należy wymienić zabytkowy pomnik Jana III Sobieskiego, liczne zielone alejki oraz plac zabaw.

Adres: ul. Agrykola

4. Ogród Saski

©Waldemar Gorlewski

Bezapelacyjnie zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych parków stolicy. Jest to zachowany element barokowej Osi Saskiej. Dawniej był ogrodem królewskim, od 1727 roku otwartym dla publiczności przez króla Augusta II Mocnego. Miejsce zostało zdewastowane po powstaniu kościuszkowskim i odbudowane w stylu angielskim, a następnie zniszczone w trakcie Powstania Warszawskiego i przywrócone po wojnie.

Do dziś zachowało się 21 zabytkowych barokowych rzeźb z piaskowca, pochodzących jeszcze z XVIII wieku.

Ciekawymi obiektami w ogrodzie są wodozbiór w kształcie świątyni oraz okazała fontanna ogrodowa.

Adres: ul. Królewska / Marszałkowska

5. Park Skaryszewski

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#przystananparkskaryszewski #naszewidoki #beautifulday #beautfulplace

Post udostępniony przez Przystań Park Skaryszewski (@przystanparkskaryszewski)

Został założony na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego w latach 1906–1922 przez Franciszka Szeniora.

W 2009 uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecią lokatę w konkursie na Najpiękniejszy Park w Europie.

Odwiedzający mogą tam zobaczyć charakterystyczne dla angielskiego stylu jezioro, sztuczny wodospad, a także rozarium.

Adres: Aleja Waszyngtona

6. Moczydło

źródło: wikipedia/domena publiczna

Park powstał w latach 60. XX wieku według projektu Marii Szczypiorskiej i Aliny Scholtzówny. Jest to jeden z młodszych warszawskich obiektów tego typu. Niegdyś na jego terenie mieściły się glinianki, wysypiska i stare zabudowania. Dziś czas można tam spędzić nad jeziorem, wśród bujnej, dzikiej zieleni.

Znajdują się tam także alejki spacerowe, ścieżki rowerowe, boiska sportowe, kort do gry w tenisa i plac zabaw dla dzieci.

W tym roku odbyło się również otwarcie zmodernizowanego parku wodnego.

Adres: ul. Górczewska

7. Park Bródnowski

To miejsce, w którym żaden odwiedzający nie będzie się nudzić – w parku znajdują się akweny o łącznej powierzchni 0,7 ha, dwa place zabaw, boiska sportowe do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej, trzy górki saneczkowe, a także stoły do tenisa stołowego.

Adres: ul. Kondratowicza/Chodecka

8. Pole Mokotowskie

©Łukasz Kasprzak

Ten park pokazuje, że nie wszystkie ogrody muszą być urządzone z rozmachem.

W tym miejscu kiedyś było lotnisko i tor wyścigów konnych, następnie pomysłowo zaadoptowano je na park miejski. Odbywają się w nim projekcje kina plenerowego, można spacerować wzdłuż zielonych alejek lub odwiedzić pobliskie puby i kawiarnie.

Adres: Aleja Niepodległości

9. Park Ujazdowski

To zabytkowy angielski park, pełen zbiorników wodnych i pagórków. Znajdują się w nim zasługujące na uwagę rzeźby – Gladiator Piusa Wielońskiego, kopia rzeźby „Ewa” Edwarda Wittiga, kopia rzeźby „Perseusz” Theodora Charlesa Gruyere’a, a także pomnik Ignacego Jana Paderewskiego projektu Michała Kamieńskiego. Kolejnymi atrakcjami są aż trzy pomniki przyrody, w tym 30-metrowy dąb.

Adres: Aleje Ujazdowskie 6

10. Ogród Krasińskich

©Paula Kierzek

Ten założony w stylu barokowym ogród do czasów powstania Ogrodu Saskiego był największym ogrodem stolicy. Znajduje się w nim zabytkowy, barokowy Pałac Krasińskich, uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury nowożytnej w Polsce. Warto też zobaczyć Pomnik granic getta czy Pomnik Bohaterów Monte Cassino.

Adres: ul. Andresa / Świętojerska

Zdjęcie główne: Szymon Starnawski
Tekst: Paula Kierzek

TRAVEL