15 październikowych premier filmowych i serialowych, których nie możecie przegapić
FILMY
1. „Joker”, 4.10
To zdecydowanie film, który zasługuje na miano najbardziej wyczekiwanej premiery jesieni. W głównych rolach będzie można zobaczyć tutaj Joaquina Phoenixa, wcielającego się w tytułowego Jokera, Roberta De Niro oraz Zazzie Beetz. Jak zapowiadają twórcy, portret Arthura Flecka, który przemienia się w czarny charakter, to nie tylko kontrowersyjne studium zepchniętego na margines człowieka, ale opowieść ku przestrodze w znacznie szerszym kontekście.
Produkcja reżyserowana przez Todda Phillipsa otrzymała Złotego Lwa na 76. Festiwalu Filmowym w Wenecji.
2. „W wysokiej trawie”, 4.10 (Netflix)
Film powstał na podstawie wspólnego opowiadania Stephena Kinga i jego syna, Joego Hilla.
Fabuła skupia się na rodzeństwie, które wyrusza we wspólną podróż po Stanach, aby odwieźć ciężarną siostrę do rodzinnego domu. Kiedy przejeżdżają obok pola, dochodzi ich rozpaczliwe wołanie dziecka o pomoc. Dwójka bez dłuższego namysłu postanawia wejść wgłąb wysokiej trawy, która okazuje się być śmiertelną pułapką pełną innych zagubionych tam osób. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Vincenzo Natali, który na swoim koncie ma takie produkcje jak „Cube” czy „Hannibal”.
3. „Boże Ciało”, 11.10
„Boże Ciało” to polski kandydat do Oskara.
Za jego reżyserię odpowiada Jan Komasa, który na swoim koncie ma takie produkcje jak „Miasto 44” czy „Sala Samobójców”. Fabuła filmu inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami.
20-letni Daniela w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem.
Jego mistyfikacja nie trwa jednak wiecznie. Daniel jest zdeterminowany, by zrealizować swój nowo odkryty życiowy cel. Dzieło zostało niedawno nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobyło w konkursie Giornate degli Autori nagrody Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re.
4. „El Camino: A Breaking Bad Movie”, 11.10 (Netflix)
To filmowa kontynuacja serialu „Breaking Bad”, który zdobył aż 10 nagród Emmy.
Po niebywałym sukcesie prequelu „Better Call Saul”, który ustanowił historyczny wynik oglądalności pierwszego odcinka na poziomie 7 milionów widzów, reżyser i scenarzysta obu serii, Vince Gilligan, nakręcił pełnometrażowy film. Akcja produkcji będzie kontynuacją wydarzeń z finału 5. sezonu „Breaking Bad”, gdzie po dramatycznej ucieczce na wolność, Jesse musi pogodzić się ze swoją przeszłością, by móc iść naprzód.
5. „Synonimy”, 11.10
Laureat Złotego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI ostatniego festiwalu w Berlinie to jednocześnie najbardziej osobisty film cenionego izraelskiego reżysera Nadava Lapida, twórcy „Przedszkolanki”. Fabuła filmu skupia się na młodym izraelskim mężczyźnie, który przybył do Paryża, aby rozpocząć nowe życie. Jego początki nie będą tak łatwe i piękne, jak mogłyby się wydawać.
„Synonimy” są angażującą, z każdą sceną coraz bardziej tragikomiczną łamigłówką.
6. „Wojna o prąd”, 11.10
Zanim w milionach domów popłynął prąd, a miasta rozświetliły tysiące latarni, musiało upłynąć wiele lat zażartej walki o to, w jaki sposób do tego dojdzie. Film przedstawia prawdziwą historię wyścigu pomiędzy Thomasem Edisonem (Benedict Cumberbatch) a George’em Westinghousem (Michael Shannon) w zbudowaniu praktycznego systemu oświetleniowego w dziewiętnastowiecznej Ameryce.
To obowiązkowa pozycja dla osób interesujących się historią, jak i widzów głodnych wielkich ekranowych emocji.
7. „Pralnia”, 18.10 (Netflix)
Oparty na prawdziwych wydarzeniach film „Pralnia” to dzieło reżysera Stevena Soderbergha, obsypanego nagrodami za m.in. serial „The Knick” i filmy „Ocean’s Eleven” czy „Erin Brockovich”. Fabuła jest inspirowana skandalem „Panama Papers”, który zdemaskował w 2016 roku niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung”. Z ujawnionych dokumentów panamskiej kancelarii prawnej wynikało, że z rajów podatkowych chętnie korzystają zarówno liczne wysoko postawione osoby ze świata polityki i show-biznesu, jak i tysiące przedsiębiorstw z całego świata, oszukując przy tym państwo.
W imponującej obsadzie znaleźli się m. in. Meryl Streep, Gary Oldman i Antonio Banderas.
8. „Portret kobiety w ogniu”, 18.10
Film, który na Festiwalu Filmowym w Cannes otrzymał Złotą Palmę za najlepszy scenariusz dla Céline Sciammy.
Produkcja zyskała jeszcze większe uznanie na Festiwalu Filmowym w Telluride i Festiwalu Filmowym w Toronto. Fabuła skupia się na artystce Marianne, która została zatrudniona do namalowania portretu Héloïse, córki zamożnego arystokraty. Ta jednak nie jest zainteresowana powstaniem obrazu, przez co malarka musi tworzyć go w ukryciu. Po czasie między kobietami zaczyna budzić się gorące uczucie.
9. „Obywatel Jones”, 25.10
Fabuła filmu Agnieszki Holland skupia się na prawdziwej historii dziennikarza Garetha Jonesa.
Walijczyk wyruszył do ZSRR i przypadkowo odkrył przerażającą tajemnicę skrywaną przez reżim Stalina – Wielki Głód na Ukrainie. Obrazy horroru opisał w artykule, który potem był wielokrotnie podważany przez zachodnich dziennikarzy działających pod wpływem Kremla. Historia Walijczyka stała się też inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych książek XX w. – „Folwarku Zwierzęcego” autorstwa George’a Orwella, z którym dziennikarz osobiście wymienił się spostrzeżeniami.
SERIALE
10. „Katarzyna Wielka”, 3.10 (HBO)
Miniserial HBO i brytyjskiego Sky, czyli produkcyjnego duetu, który dał nam wybitny „Czarnobyl”.
To historia rządów Katarzyny Wielkiej, w której rolę wcieliła się genialna Helen Mirren, opowiedzianą jednak z perspektywy jej prywatnego życia i tego, jak wpływało ono na decyzje wagi państwowej.
11. „Peaky Blinders” Sezon 5, 4.10 (Netflix)
To serial, którego nikomu nie trzeba już przedstawiać. W jego najnowszym sezonie Thomasa Shelby’ego i jego rodzinę dotknie krach na giełdzie, który miał miejsce 29 października 1929 roku (tzw. Czarny Wtorek) i po którym nastąpiło załamanie mające międzynarodowe konsekwencje w latach 30.
Główny bohater poza biznesową tragedią będzie musiał jeszcze stawić czoła faszystom, a także młodszym członkom rodziny, którzy zagrażają jego pozycji.
12. „Rhythm + Flow”, 9.10 (Netflix)
To reality show będące hiphopowym odpowiednikiem takich produkcji jak „Idol” czy „X Factor”. Warto wspomnieć, że swoje kariery w programach tego typu rozpoczęli m. in. Kelly Clarkson, Leona Lewis, Jordin Sparks czy Adam Lambert, a w Polsce chociażby Natalia Nykiel, Dawid Podsiadło czy Brodka. Zadaniem sędziów będzie znalezienie nowej gwiazdy hip-hopu.
Wielkim atutem „Rhythmu” jest jury, w którego skład wchodzą Cardi B, Chance the Rapper oraz T.I.
13. „Było sobie życie”, 15.10 (Netflix)
Ten francuski serial edukacyjny, który dla wielu osób był jedną z najatrakcyjniejszych form nauki biologii, został stworzony przez Alberta Barilléa, producenta telewizyjnego i karykaturzystę, który jest też twórcą m.in. misia Colargola. Każdy z 26 odcinków serii jest poświęcony innemu zagadnieniu dotyczącemu organizmu człowieka, np. trawieniu, hormonom, układowi limfatycznemu, tkance tłuszczowej czy płytkom krwi.
14. „Watchmen”, 21.10 (HBO)
Serial Damona Lindelofa, twórcy „Zagubionych”, który ma zremiksować kultowy komiks „Watchmen” Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa. Serial opowiadający o świecie, w którym superbohaterowie wyjęci są spod prawa, ma łączyć w sobie to, co było najlepsze w oryginale ze świeżym, współczesnym podejściem. Zgodnie z zapowiedziami twórców, będzie to nowa historia osadzona w tym samym świecie co komiks i utrzymana w jego duchu, ale zadająca nowe pytania i dostosowana do naszych czasów.
15. „BoJack Horseman” Sezon 6, 25.10 (Netflix)
BoJack Horseman to bohater, który na stałe przeniknął do języka popkultury.
Humanoidalne postacie, depresyjny świat Hollywoo oraz czarny humor zmieszany z tragizmem i przytłaczającym egzystencjalizmem towarzyszyły rzeszy fanów na całym świecie od 2014 roku. BoJack to obecnie najdłużej trwający serial na platformie Netflix. Niestety, nadchodzący 6. sezon będzie zarazem ostatnią (podzieloną na dwie części) odsłoną przygód byłej gwiazdy sitcomów, która próbuje zerwać z nałogami i znaleźć swoje miejsce w szarej rzeczywistości.
Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z filmu „Joker”