Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

20 najlepszych zdjęć 2018 roku według magazynu Dazed

Fotografie ujawniające ogromne, ale rzadko komentowane, zmiany, jakie zaszły na świecie w mijającym roku.
.get_the_title().

Fotografia jako narzędzie służące do obnażania prawdy o sytuacji politycznej, społecznej, ekonomicznej i kulturowej dookoła świata – to hasło przyświecało redaktorom kultowego magazynu Dazed, kiedy tworzyli zestawienie 20 najlepszych zdjęć 2018 roku.

Zdjęcia te, często w brutalny, surowy i szokujący sposób, ukazują procesy, o których zachodzeniu nie mieliśmy nawet pojęcia.

Od buntowniczej, niedawno rozbudzonej kobiecości Chinek, poprzez skomplikowane kwestie wynikające z całkowitego zakazu aborcji w El Salvadorze, aż do społeczności LGBT na Wyspach Zielonego Przylądka – tematyka zdjęć jest niezwykle różnorodna i dotyka delikatnych, nieczęsto poruszanych kwestii. To właśnie sprawia, że wyselekcjonowane fotografie charakteryzuje moc, siła i niesamowita energia. Zobaczcie fotografie wybrane przez Dazed:

Fotograf: Luo Yang

Projekt „Girls” prezentuje kobiety, które przeciwstawiają się panującym we współczesnych Chinach konwenansom dotyczącym kobiecości.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Juan Jose Barbaroza-Gubo i Andrrew Mroczek

Seria „Virgenes de la Puerta” pokazuje peruwiańskich transseksualistów na tle symboli religijnych, podkreślając kontrast między bogobojnością społeczeństwa Peru a uciskiem i potępieniem, z którym na co dzień spotykają się osoby po zmianie płci.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Nick Gravilov

Zdjęcia w ramach projektu „Клуб” przedstawia kulturę rave’u w obliczu próby całkowitej jej eliminacji przez rosyjskie władze.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Rosie Matheson

Seria fotografii „Boys” ukazują zmieniające się współcześnie oblicze męskości.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Nadia Shira Cohen

Projekt „El Salvador” dotyka poruszającej kwestii konsekwencji, z jakimi zmagają się młode kobiety w państwie, w którym aborcja jest całkowicie zakazana i surowo karana.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Chloe Sheppard

Zdjęcie wykonane w ramach projektu, który ma na celu stworzenie dla puszystych kobiet przestrzeni do samoekspresji i samoakceptacji. W delikatny i subtelny sposób tworzy przykuwający obraz, na który w dobie perfekcjonizmu z Instagrama nie ma miejsca.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: kolektyw Activesills

Zdjęcie w ramach projektu „Palestinian Youth”, który ma ukazywać prawdziwe oblicze palestyńskiej młodzieży.

Źródło: Dazed Digital

FOTOGRAF: ALEXANDRA LEESE

Seria „Boys in Hong Kong”, z której pochodzi ta fotografia, ma pokazać różnorodność, piękno i niekonwencjonalną męskość Azjatów.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Pauliana Valente Pimentel

Projekt „Quel Pedra” ilustruje społeczność LGBT afrykańskich Wysp Zielonego Przylądka w sposób, który silnie kontrastuje ze stereotypowym postrzeganiem tej grupy społecznej w Afryce.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Giles Duley

Zdjęcie wykonane w ramach serii „The Face of War” pokazuje, że nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach radość życia zwycięża. Ta fotografia wykonana została w Sudanie Południowym.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Marie Tomanova

Seria „Young American” to hołd oddany kulturze młodości zmagającej się w Stanach Zjednoczonych z politycznymi realiami prezydentury Donalda Trumpa.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Rhea Dillon

Projekt „Sistahs” oddaje hołd przyjaźni czarnoskórych kobiet.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Spyros Rennt

Zdjęcie wykonane w ramach serii „Another Excess” pokazuje, jak daleko zaszła grecka społeczność LGBT w walce o równouprawnienie.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Kia Labeija

Symboliczne zdjęcie oddające hołd osobom zmagającym się z HIV/AIDS i zwalczające piętno, z jakim na co dzień muszą się zmagać.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Matthew Morrocco

Zdjęcie z serii „Complicit” rzuca światło na marginalizację starszych osób homoseksualnych.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Chloe Jafe

Zdjęcie wykonane w ramach projektu, który skupia się na kobietach yakuzy, czyli japońskiej mafii.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Rafael Martinez

Fotografia z serii portretów, które mają nadać ludzkie oblicze imigracyjnej debacie toczącej się w Stanach Zjednoczonych. Na zdjęciu 19-letni Guillermo z Meksyku.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Saraj Bahbah

Zdjęcie z serii fotografii przygotowanych specjalnie na Instagrama, których bezpośredni, często wulgarny i dosadny ton przemawia do naszej generacji.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Jordan Baumgarten

Zdjęcie z serii „Good Sick” w realistyczny, pozbawiony artyzmu sposób przedstawia problem uzależnienia od opioidów.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: kolektyw Dazed Labs

Autoportrety osób biorących udział w projekcie Dazed+Labs, w ramach którego młodzi ludzie z marginalizowanych środowisk uczą się podstaw fotografii.

Źródło: Dazed Digital

Tekst: AO

TU I TERAZ