5 powodów dla których warto oglądać „Niepewne” na HBO
Po pierwszym sezonie „Dziewczyn” pojawiły się zarzuty wobec Leny Dunham, że bohaterami jej serialu są tylko biali Amerykanie z klasy średniej. Odpowiedziała wówczas dosyć niefrasobliwie, że ona takich właśnie ma znajomych. W drugim sezonie, trochę jak kwiatek do kożucha, w „Dziewczynach” pojawił się Donald Glover (AKA Childish Gambino) w roli chłopaka Hannah. Serial „Niepewne”, opowiadający o młodych Afroamerykankach, zamieszkują biali bohaterowie, ale trudno nazwać ich przyjaciółmi pierwszoplanowych postaci. Rae radzi sobie z tym problemem jednak lepiej niż Dunham. Dlaczego?
1. Bohaterowie pochodzą z różnych grup społecznych i zawodowych
Issa Dee (w tej roli twórczyni serialu Issa Rae) to młoda kobieta, która mimo braku pewności siebie, stara się nie zważać na różnego rodzaju konwenanse i żyć po swojemu. Jej najlepszą przyjaciółką jest skupiona na sobie prawniczka Molly (Yvonne Orji). W trzecim sezonie spotykamy bohaterkę w momencie, gdy stara się pozbierać po zerwaniu z długoletnim partnerem. Próbując zaoszczędzić pieniądze, pomieszkuje kątem u przyjaciela z dzieciństwa, z którym także łączy ją romansowa historia.
Najważniejszym problemem bohaterki jest jej sytuacja finansowa. Nie stać jej na samodzielny wynajem mieszkania, a praca, którą wykonuje nie daje jej ani satysfakcji, ani pieniędzy potrzebnych na godne życie w Los Angeles.
„Niepewne” sporo mówią o kosztach życia w L.A. Dzięki temu widz z Europy ma wyobrażenie o tym, jak trudno sobie poradzić z dorosłością gdy nie można liczyć na wsparcie zamożnych rodziców, a wykonywana praca na dwa etaty to i tak za mało, żeby wynająć mieszkanie z jedną sypialnią.
Issa finansowo radzi sobie najgorzej, jeśli spojrzeć na jej znajomych. Molly, jej najlepsza przyjaciółka, jest zamożną prawniczką, którą chętnie zatrudni wiele kancelarii. Zmiana pracy to dla niej fanaberia, a nie przymus. Pozostałe koleżanki albo mają bogatych partnerów, albo własne, dobrze prosperujące biznesy. Issa nie ma umiejętności szczególnie pożądanych na rynku, a jej praca w organizacji pozarządowej jest kiepsko płatna. Należy też wspomnieć, że szefowa nie bardzo ceni jej umiejętności. Dorabia więc jako kierowca nocnej taksówki.
2. Pokazują koszty życia w Los Angeles
Bohaterce w końcu udaje się znaleźć samodzielne mieszkanie, ale jakim kosztem, przekonacie się w najbliższych odcinkach. Dość powiedzieć, że nie każdy zdecydowałby się na takie rozwiązanie, mimo desperackiej potrzeby, aby samodzielnie zamieszkać.
„Niepewne” pokazują także, jak wygląda casting na współlokatora, jak często młodzi ludzie zmieniają dzisiaj miejsce zamieszkania, jak trudno stać się prawdziwie dorosłym przy obecnych cenach wynajmu i słabo płatnej pracy.
Marzeniem bohaterki jest kariera muzyczna, ale właściwie nie robi niczego w tym kierunku, bo nie ma czasu – za bardzo pochłania ją frustrująca praca i mimo że ma znajomych pracujących w branży muzycznej, to nie ma możliwości, aby skorzystać z ich pomocy.
Pracuje w organizacji pozarządowej edukującej dzieci z mniejszości etnicznych, a jest tam jedyną ciemnoskórą pracownicą. Dziwi to wszystkie szkoły, do których przychodzi, ale jej koledzy i koleżanki z pracy uznają to za zupełnie normalne, że nawet w takim miejscu, które z zasady ma wyrównywać szanse, jest w mniejszości.
Wieczorne wyjścia z koleżankami to też nie jest taka prosta sprawa, bo tylko Issa ma wieczne problemy finansowe, o których mówi. Problemy kompletnie abstrakcyjne dla jej – na szczęście wyrozumiałych – koleżanek.
3. Pokazują objawy tzw. cichego rasizmu
Dobrym przykładem jest zarówno praca Molly, jak i Issy. Molly nie może awansować w kancelarii, w której z sukcesami pracuje od lat. Widząc trudności z awansem, stara się dorównać białym kolegom, czerpać z ich umiejętności towarzyskich owocujących lepszym kontaktem z szefami. Mimo starań, pracodawcy dają jej do zrozumienia, że nie jest nawet rozpatrywana jako kandydatka na partnerkę w kancelarii.
Z kolei w nowej pracy, zatrudniającej samych Afroamerykanów, nie może się odnaleźć, ciągle odnosząc się do standardów poprzedniego miejsca pracy. Budzi tym rozbawienie nowych współpracowników, którzy uznają, że „biały” styl pracy jest dla niej wzorcem i głównym punktem odniesienia.
Issa w organizacji We Got Y’all, której nazwa i logo budzą wątpliwości szkół, uważana jest za piąte koło u wozu. Szefowa nie pozwala jej pracować w terenie z uczniami, ponieważ zdaniem pracodawczyni Issa ciągle sprawia problemy. Dlatego musi siedzieć przy biurku i wykonywać pracę, której nikt inny nie chce się podjąć. To dość absurdalna sytuacja, gdyż wiele jej trafnych spostrzeżeń jest ignorowanych, bo zwyczajnie popadła w niełaskę u szefowej.
4. Świetna ścieżka dźwiękowa
Muzyka to jedna z bohaterek serialu. Nie pełni jedynie funkcji ilustracyjnej, ale wpływa na przebieg wydarzeń (ciekawie wypada to w premierowym odcinku nowego sezonu podczas nocnej zmiany w taksówce).
Nie bez przyczyny – bohaterowie serialu albo pracują w branży muzycznej, albo po cichu o tym marzą.
Warto dodać, że Issa lubi rapować do lustra w domu albo w myślach, gdy przydarza się jej jakaś nietypowa sytuacja. To trochę sposób na to, by wygłosić ciętą ripostę, gdy brakuje jej odwagi w rzeczywistości.
5. Duża dawka codziennej obyczajowości
W serialu bywa nudno i smutno, podobnie jak w naszym życiu, gdy szukamy pracy i mieszkania, czujemy się życiowymi nieudacznikami lub pozwalamy uciec świetnej propozycji zawodowej, bo mamy jakieś skrupuły, które nikomu do niczego się nie przysłużą.
Widzowie, którzy nie lubią „Dziewczyn”, mogą spróbować przygodę z „Niepewnymi”, gdzie mniej mówi się o uczuciach, a więcej dusi w sobie. Co wcale nie znaczy, że to dobra metoda na życie. Ale w serialu sprawdza się to świetnie.
Nowe odcinki serialu dostępne na HBO GO i HBO.
Wykorzystano informację prasową HBO.
Tekst: MM