Człowiek – gatunek zagrożony. Cykl fotografii pokazujący, że jesteśmy częścią natury

"Nie jesteśmy wyżej niż inne gatunki, nie jesteśmy też odporni na skutki zmian klimatu. Różnica polega na tym, że moc i odpowiedzialność są w naszych rękach" – mówi autorka zdjęć.
.get_the_title().

Podobno obiektyw kierujemy w stronę rzeczy, które boimy się utracić. Cykl fotografii „Zagrożone” Tamary Dean zdaje się to potwierdzać. Przekaz artystki jest jasny: jeśli człowiek natychmiast nie zmieni sposobu, w jaki żyje, to sam stanie się ofiarą swoich działań.

Zdjęcia Dean oddają kruchość ludzkiej egzystencji ukazując jednocześnie piękno, moc i wdzięk, które naturalnie cechuje się człowiek.

Tamara Dean
Tamara Dean

Dean ma nadzieję, że jej prace uzmysłowią oglądającym, jak ważne jest umieszczenie środowiska w centrum uwagi, i że tylko natychmiastowa zmiana może uchronić nas przez całkowitą dewastacją środowiska.

Moją intencją jest pokazanie, że ludzie są tak samo bezbronni, jak wiele innych stworzeń wpisywanych na stale rosnącą listę gatunków zagrożonych wyginięciem – wyjaśnia. Jako ssaki jesteśmy częścią delikatnego ekosystemu, ten ekosystem – Ziemia – jest coraz bardziej niezrównoważony. Nasz wrogi stosunek do natury doprowadził do sytuacji, w której istoty ludzkie stały się najbardziej destrukcyjnymi formami życia na planecie. –Nie jesteśmy wyżej niż inne gatunki, nie jesteśmy też odporni na skutki zmian klimatu. Różnica polega na tym, że moc i odpowiedzialność są w naszych rękach – mówi artystka.

Czerwona księga gatunków zagrożonych publikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (edycja z roku 2011) zawiera spis 59 508 gatunków. Większość z nich uzyskała status zagrożonych w wyniku działalności człowieka.

Fotografie, które mają stać się częścią większego cyklu, są obecnie prezentowane w Martinie Browne Contemporary w Sydney.

Tamara Dean
Tamara Dean
Tamara Dean
Tamara Dean
Tamara Dean
Tamara Dean
Tamara Dean
Tamara Dean
Tamara Dean

Tekst: Dorota Linke
Źródło zdjęć: martinbrownecontemporary.com

TU I TERAZ