Czy to koniec obecnej hossy związanej z AI? Wyniki Intela mogą na to wskazywać
Amerykańskie indeksy technologiczne zaczynają wyraźnie wykazywać oznaki 'zmęczenia AI’, co wpływa na ocenę firm technologicznych związanych z AI. Intel, choć ma niską wycenę w porównaniu do konkurentów, takich jak Nvidia, boryka się z problemami związanymi z jakością swoich chipów oraz ograniczoną innowacyjnością w porównaniu do liderów branży. Założona w 1968 roku firma ujawnił znaczne straty operacyjne w swoim dziale foundry (zajmującym się produkcją półprzewodników i układów scalonych na zlecenie innych firm), który w 2023 roku odnotował stratę operacyjną wynoszącą 7 miliardów dolarów na sprzedaży. Firma oczekuje, że straty te osiągną szczyt w 2024 roku, zanim osiągną rentowność przed końcem dekady.
Sytuacji zdaje się nie poprawiać nawet podpisana w sierpniu 2022 roku przez prezydenta Joe Bidena ustawa CHIPS and Science Act, mająca na celu zwiększenie krajowej produkcji półprzewodników oraz wzmocnienie badań naukowych i innowacji w USA.
Ma ona na celu zmniejszenie zależności USA od zagranicznych producentów chipów, takich jak tajwańskie TSMC i koreańskiego Samsung, i zabezpieczenie łańcuchów dostaw technologii krytycznych dla gospodarki i bezpieczeństwa narodowego. Ustawa przewiduje 52,7 miliarda dolarów na dotacje i wsparcie dla firm produkujących półprzewodniki w USA. To wyraźne odejście od amerykańskich tradycji w podejściu do strategicznych inwestycji, w których dominowało partnerstwo publiczno-prywatne. Tak m.in. powstała w XIX wieku amerykańska kolej. Państwo udzielało koncesji na inwestycje i ułatwiało jej realizację, ale rzadko kiedy dotowało w tak bezpośredni sposób prywatne firmy jak ma to teraz w planach.
Jednym z beneficjentów CHIPS act jest właśnie Intel, który już otrzymał 8,5 miliarda dolarów w formie dotacji oraz dostęp do 11 miliardów dolarów pożyczek na badania naukowe i innowacje w dziedzinie technologii półprzewodnikowych.
Intelowi nie sprzyja także ostatni sentyment na giełdzie i gorsze od oczekiwań wyniki kwartalne gigantów, spowodowane osłabnięciem konsumpcji. Dodatkowo sytuacji spółek technologicznych nie poprawia polityka monetarna Jeremiego Powella utrzymująca stopy procentowe na wysokim poziomie w celu kontrolowania inflacji. Wysokie stopy procentowe są niekorzystne dla firm technologicznych, które często polegają na tanim kredycie do finansowania swojego wzrostu. Oczekuje się, że stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie przez dłuższy czas, co negatywnie wpływa na wyceny firm technologicznych.
Czy należy sądzić, że inwestycja w nowy zakład integracji i testowania półprzewodników w Miękini koło Wrocławia o wartości 4,6 mld dolarów jest zagrożona?
Polska Agencja Inwestycji i Handlu twierdzi dla PAP, że amerykański inwestor nie zamierza się wycofać, a jej finansowanie jest zabezpieczone m.in. inwestycjami amerykańskiego rządu.