Dlaczego Elon Musk wyraził poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD)
Musk w ostatnim czasie ostro krytykował niemieckie władze, zarzucając im „niekompetencję” oraz „antydemokratyczne” działania. Wsparcie dla AfD było raczej wyrazem jego sprzeciwu wobec obecnej klasy politycznej. Stwierdził, że Niemcu znajdują się w krytycznym momencie, a jego zdaniem tradycyjne partie polityczne nie radzą sobie z kluczowymi wyzwaniami, takimi jak transformacja energetyczna i rosnące napięcia społeczne. Niemcy realizują ambitną politykę Zielonego Ładu, która ma na celu przejście na odnawialne źródła energii i dekarbonizację gospodarki. Musk, będący właścicielem Tesli i SpaceX, wyraził niezadowolenie z tempa tej transformacji i krytykował obciążenia regulacyjne.
AfD, która sprzeciwia się polityce klimatycznej rządu, zyskała w jego oczach na znaczeniu.
Dodatkowo Musk publicznie wyrażał swoje obawy dotyczące wpływu imigracji na gospodarki i stabilność społeczną w Europie. AfD, która jest znana z twardego stanowiska wobec imigracji, stała się naturalnym punktem odniesienia dla jego krytyki. Po ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu.Musk, nazwał kanclerza Scholza „niekompetentnym głupcem”, a prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinmeiera, Musk określił jako „antydemokratycznego tyrana” w odpowiedzi na jego ostrzeżenia przed zagraniczną ingerencją w niemieckie wybory, zwłaszcza za pośrednictwem platformy X, której Musk jest właścicielem.
Wypowiedzi Elona Muska, w których wyraził poparcie dla niemieckiej partii AfD, wywołały burzliwe reakcje wśród niemieckich polityków.
Rolf Mützenich, lider frakcji SPD w Bundestagu, ostro skrytykował słowa Muska, nazywając je poważnym przekroczeniem granic w relacjach między przyjaznymi państwami. Podkreślił, że prezydent Niemiec reprezentuje kraj na arenie międzynarodowej, i zaapelował do rządu niemieckiego o wyjaśnienie, czy Musk działał w imieniu nowej administracji USA. Z kolei Friedrich Merz, lider CDU, uznał komentarze Muska za niedopuszczalne. Zwrócił uwagę, że nie przypomina sobie podobnego przypadku ingerencji w kampanię wyborczą zaprzyjaźnionego kraju w historii zachodnich demokracji. Przedterminowe wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 23 lutego 2025 roku.