Facewatch #55 – 10 najciekawszych reżyserów teatralnych nadchodzącego sezonu
1. Natalia Korczakowska
Znana z żonglowania konwencjami Natalia Korczakowska, dyrektorka artystyczna STUDIO teatrgaleria, po elektryzującej warszawską publiczność premierze „Berlin Alexanderplatz”, zabiera się za klasykę powieści społecznej. Rozpoczęła próby do „Biesów” Dostojewskiego. Tekst okazuje się niebezpiecznie aktualny w kontekście obecnych wydarzeń społeczno-politycznych w Polsce. Premiera już pod koniec stycznia.
2. Michał Borczuch
W wywiadzie dla polityki.pl, reżyser mówi „lubię, kiedy widzowie wychodzą z moich spektakli z poczuciem, że nie do końca wiedzą co oglądali, ale że coś przeżyli”. Spektaklem „Wszytko o mojej matce” wygrał w zeszłym sezonie Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ledwo dwa dni temu został także nagrodzony prestiżowym Paszportem Polityki. Po takich sukcesach oczekiwania rosną. Laureat w obecnym sezonie zabierze się za klasyczne „Żaby” w STUDIO teatrgaleria. Z uwagą śledzimy, co z tego będzie.
3. Ewelina Marciniak
Wciąż niezdetronizowana skandalistka i najpopularniejsza reżyserka młodego pokolenia. Jej przedstawienie „Śmierć i dziewczyna” w Teatrze Polskim we Wrocławiu był jednym z najgłośniejszych polskich spektakli ostatnich sezonów. Właśnie odbyła się jej najnowsza premiera w Theater Freiburg, gdzie wyreżyserowała „Sommernachtstraum” („Sen nocy letniej”). Po raz kolejny stworzyła przedstawienie spektakularne wizualnie. Koniecznie trzeba śledzić jej dalsze poczynania.
4. Cezary Tomaszewski
Nominowany w tym roku do Paszportu Polityki. Reżyser o zupełnie oryginalnym jak na polskie standardy stylu. Gdzie się nie pojawi, okazuje się, że potrafi bezprecedensowo rozruszać zespół aktorski. W spektaklach wykorzystuje bardzo dużo elementów ruchowych, tanecznych, choreograficznych. Jego najnowszy spektakl to przedstawienie, które powstało w Komunie Warszawa pod tytułem „Cezary idzie na wojnę”. Warto śledzić, gdzie Cezary wyruszy dalej.
5. Radosław Rychcik
Kolejny laureat paszportu Polityki za swoje kontrowersyjne „Dziady” w Teatrze Nowym w Poznaniu. „Gdybym zrealizował Dziady klasycznie, byłoby nudno” – powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia i dotrzymał słowa. W jego inscenizacji występuje Marylin Monroe i członkowie Ku-Klux-Klanu. Niedawno z powodzeniem wystawił kolejną polską klasykę – „Wyzwolenie” w Teatrze im. J.Słowackiego w Krakowie. To naprawdę gorące nazwisko. Już w marcu jego interpretacja sztuki „Kartoteka rozrzucona” w STUDIO teatrgaleria.
6. Agata Duda-Gracz
Tegoroczna laureatka nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Po wizyjnym, spektakularnym „Makbecie” w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu oraz nagradzanym „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” w Teatrze Polskim w Poznaniu, każdy następny krok artystki będzie znaczący. Reżyserka jak zwykle krąży dookoła zagadnienia „czym jest zło” i odkrywania najmroczniejszych zakamarków ludzkiej natury. Polecamy również wybrać się na „Śmierć przyjeżdża w środę” do Teatru Dramatycznego im. J. Kochanowskiego w Opolu.
7. Marcin Liber
Ostatnia realizacja znanego w całej Polsce Marcina Libera to „Piżamowcy” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego. Na 13. stycznia reżyser szykuje w Teatrze im. Fredry w Gnieźnie premierę „Szajby” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. „Spektakl o współczesnej Polsce i Polakach w konwencji surrealistycznej tragikomedii, absurdalnej political fiction” – pisze e-teatr. Must see!
8. Piotr Ratajczak
Po spektakularnym rozruszaniu studentów PWST w „Czeskim dyplomie” zabrał się za nagrodzoną Nike książkę Cezarego Łazarewicza o Grzegorzu Przemyku. Premiera „Żeby nie było śladów” już pod koniec stycznia w Teatrze Polonia. To w większości kulturalnych zestawień jeden z najbardziej oczekiwanych spektakli nadchodzącego sezonu. Artysta wziął na warsztat jedną z najsłynniejszych i najbardziej przejmujących historii Polski okresu komunizmu.
9. Jan Klata
Cały teatralny światek wstrzymuje oddech. Co i gdzie będzie robił teraz były dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie? Jakiemu miastu, jakiemu teatrowi się poszczęści? Kto być może dostanie w prezencie od losu spektakl na miarę „Wesela” czy „Wroga ludu”? Miejmy nadzieję, że kontrowersyjne doświadczenia zostaną przekute w nowe artystyczne dokonania.
10. Krystian Lupa
Krystian Lupa wśród najlepszych polskich reżyserów? Nic nowego pod słońcem, ale skoro po premierze „Procesu”, koprodukcji wielu zjednoczonych instytucji (Nowego Teatru, Teatru Powszechnego, STUDIO teatrgaleria i TR Warszawa), został obwołany najbardziej ryzykującym i buntowniczym reżyserem sezonu, to ponownie nie można go pominąć. Mistrz ciągle znajduje sposoby na to, żeby się źle nie zestarzeć. „Kafka wrócił” – ostrzega nas i jak zwykle celnie komentuje współczesną rzeczywistość.
!!! UWAGA KONKURS !!!
Mamy dla Was cztery podwójne zaproszenia do STUDIO teatrgaleria w Warszawie. Dwa na „Biesy” (31.01.2018) w reżyserii Natalii Korczakowskiej. I dwa na spektakl „Ripley pod ziemią” (08.02.2018) w reżyserii Radosława Rychcika. Żeby wziąć udział w konkursie napiszcie w komentarzach pod artykułem (tutaj, nie na Facebooku), kto waszym zdaniem powinien się jeszcze znaleźć na tej liście. Macie czas do środy (17.01.2018) do końca dnia. Powodzenia!