Jak wygląda Śląsk z perspektywy kobiety?
W 2018 roku obchodzimy stulecie praw wyborczych kobiet w Polsce, warto podkreślać działania, które uwidaczniają wpływ kobiet na historię. Śląski Szlak Kobiet ma na celu odtworzenie historii znanych kobiet oraz anonimowych bohaterek, których życie stanowi nieodłączny element dziejów Europy. Inicjatorką projektu jest Małgorzata Tkacz-Janik, a pomysł stworzenia szlaku pojawił się już w 2009 roku.
W kwietniu 2016 roku odbył się pierwszy spacer śladami posłanek Sejmu Śląskiego. Bohaterkami katowickiego wydarzenia zostały Maria Gruchlikowa, Maria Kujawska, Elżbieta Korfantowa, Bronisława Szymkowiakówna oraz Janina Omańkowska. Marta Frej stworzyła portrety memy posłanek, a Anna Liszewska zaprojektowała logo i zrobiła mapę pierwszego spaceru.
W grudniu 2016 roku zarejestrowano w Katowicach stowarzyszenie pod nazwą Szlakiem Kobiet.
W ubiegłych latach różne organizacje przygotowały w kilku miastach województwa śląskiego spacery szlakami kobiet – odbyły się one w Katowicach, Bielsku-Białej czy Bytomiu. Warto podkreślić, że w tym roku święto Industriady odbywa się pod hasłem przewodnim „Industria jest kobietą”, które pozwoli zaprezentować nieznane, bardziej kobiece oblicze zabytków techniki.
Więcej informacji o Śląskim Szlaku Kobiet znajdziecie tutaj.
Tekst: KI