Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Joaquin Phoenix wyprodukował wstrząsający dokument o śwince

Wchodzenie z kamerą do zakrwawionej ubojni nie wszystkich motywuje do lepszego traktowania zwierząt. Świadom tego reżyser „Gundy” postanowił pokazać ich życie z innej, wrażliwszej strony i przypomnieć ludziom, że one też potrafią odczuwać i przeżywać.
.get_the_title().

Joaquin Phoenix to osoba mocno zaangażowana i wrażliwa na losy naszej planety. Od trzeciego roku życia jest weganinem i od zawsze wspiera organizacje charytatywne, które działają na rzecz praw zwierząt. Niedawno zdecydował się na noszenie jednego garnituru na wszystkie filmowe gale, natomiast w ubiegłym pojawił się na billboardach PETA w kampanii „Wszyscy jesteśmy zwierzętami”. Jest też producentem dokumentu „The Animal People”, który pokazuje, jak korporacje bronią się przed działaczami protestującymi przeciwko badaniom i eksperymentom na zwierzętach.

Zdobywca tegorocznego Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę zachwycił się dokumentem „Gunda” do tego stopnia, że postanowił zostać jego producentem wykonawczym.

Kossakovsky stworzył bardzo intymną medytację na temat istnienia, które wykracza poza bariery dzielące biologiczne gatunki. To film o głębokim znaczeniu i wielkim artyzmie – mówi aktor.

GUNDA- official trailer from Sant & Usant documentary film on Vimeo.

Reżyserem wstrząsającego filmu jest Victor Kossakovsky, rosyjski dokumentalista sięgający często po tematykę przyrodniczą, którego ostatnim głośnym dziełem była „Aquarela”. Jak sam twierdzi, był jednym z pierwszych wegetarian w ZSRR. Po premierze „Gundy”, która odbyła się na trwającym jeszcze Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Kossakovsky wspominał swoją historię z dzieciństwa. To właśnie ona stała się inspiracją do stworzenia filmu o śwince.

Będąc jeszcze chłopcem, Rosjanin opiekował się prosięciem, z którym udało mu się zbudować wyjątkową więź. Zwierzę zostało jednak zabite i zjedzone.

nonfictionfilm.com

W „Gundzie” w naturalny i intymny sposób ukazana została wrażliwość zwierząt.

Dokument zwraca uwagę na to, że ludzie nie mieszkają na Ziemi sami, a dzielą ją z miliardami innych gatunków. Przekonuje o tym, że zwierzęta nie są chodzącymi produktami, żyjącymi jedynie po to, aby ostatecznie znaleźć się na naszych talerzach, ale wrażliwymi stworzeniami, które potrafią bać się czy kochać, odczuwać i przeżywać.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: Getty Images

TU I TERAZ