Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kalifornia zakaże stealthingu, czyli potajemnego zdejmowania prezerwatywy

Jeszcze jeden podpis i ofiary stealthingu w Kalifornii będą mogły dochodzić swoich praw.
.get_the_title().

Stealthing to kolejny tajemniczo brzmiący termin, który opisuje – niestety – dosyć znane zjawisko. Jego druga nazwa to 'non-consensual condom removal’. Chodzi o potajemne zdejmowanie prezerwatywy podczas stosunku. Zgoda na seks z zabezpieczeniem nie jest tożsama ze zgodą na seks bez zabezpieczenia. Nie mówiąc już o tym, że seks bez prezerwatywy może zaowocować chorobą przenoszoną drogą płciową czy niechcianą ciążą.

Dlatego też coraz więcej mówi się o tym, że stealhing powinien być rozpatrywany tak samo jak gwałt – ten wątek pojawił się choćby w brytyjskim serialu 'I May Destroy You’.

Ofiary stealthing czują się tak samo oszukane i wykorzystane. Odbija się to negatywnie na ich psychice, zwłaszcza jeśli w przeszłości już doświadczyły przemocy seksualnej.

Brytyjskie prawo uznaje stealthing za przemoc seksualną. Podobnie jest także choćby w Niemczech. Już wkrótce dołączy do nich Kalifornia. We wtorek przedstawiony został projekt ustawy zakazującej stealthingu.

Nie wpłynie ona na zmiany w kodeksie karnym, tylko w kodeksie cywilnym – ofiara będzie mogła pozwać sprawcę za straty moralne.

Problem w tym, że bardzo trudno jest udowodnić potajemne zdjęcie prezerwatywy przez partnera. Choć w Wielkiej Brytanii stealthing nielegalny jest już od paru lat, udało się za to skazać tylko jedną osobę. Tymczasem to negatywne zjawisko przybiera na sile. – To obrzydliwe, że istnieją społeczności internetowe, które bronią i zachęcają do stealthingu i udzielają porad, jak zdjąć prezerwatywę bez zgody i wiedzy partnera, ale nic w prawie nie wyjaśnia, że ​​jest to przestępstwo – mówi Cristina Garcia, kalifornijska polityczka, która od 2017 roku walczy o zmianę w prawie. Projekt ustawy trafił już do gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma i jeśli zostanie przez niego podpisany, Kalifornia stanie się pierwszym amerykańskim stanem, w którym ofiary stealthingu będą mogły domagać się odszkodowania.

Zdjęcie główne: Reproductive Health Supplies Coalition/Unsplash
Tekst: NS

TU I TERAZ