Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kryzys opioidowy w Danii. Nastolatkowie uzależniają się od środków przeciwbólowych

Oksykodon to rodzaj opioidu pochodzącego z grupy substancji ekstrahowanych z maku lekarskiego, do której zaliczają się również morfina i heroina.
.get_the_title().

Według ekspertów ds. uzależnień coraz więcej duńskich nastolatków uzależnia się od substancji opioidowych, które pozornie mają działać przeciwbólowo. Chwilowo przynoszą ulgę i koją, doprowadzając przy tym do nagłej poprawy humoru. Ich ’uszczęśliwiające’ działanie może jednak łatwo uzależnić.

Ze względu na silne działanie uspokajające leki spowalniają oddech i mogą doprowadzić do uduszenia się.

To poważna sprawa – komentuje Christina Ekmann, duńska specjalistka od leczenia uzależnień. Jak wynika ze statystyk młodzieżowego ośrodka, w którym pracuje Ekmann, aż 6 na 20 nastolatków wylądowało w nim właśnie z powodu uzależnienia od środków opioidowych.

Według zeszłorocznych raportów problem ten występuje nawet wśród dzieci w wieku 12 lat. Miały one kupować leki bezpośrednio na ulicach duńskich miast lub za pośrednictwem mediów społecznościowych, takich jak Snapchat i TikTok.

Tabletki /Anna Shvets, pexels.com
fot. Anna Shvets/pexels.com

Eksperci uważają, że opioidy są tak popularne, bo ludzie postrzega się je jako zwykłe lekarstwo, które można dostać od lekarza. Młodzi Duńczycy nie biorą pod uwagę ich skutków ubocznych oraz bliskiego powiązania z niebezpiecznymi narkotykami.

Badania wskazują na to, że wielu młodych ludzi jest nieszczęśliwych i znajduje się pod ciągłą presją. Dla niektórych leki mają złagodzić te odczucia – dodał Torben Vangsted, konsultant ds. uzależnień w Odense Drug Centre.

Tolerancja na opioidy pojawia się szybko, co oznacza, że nastolatkowie muszą zwiększać dawki, by leki wywoływały ten sam efekt.

Duńscy konsultanci starają się poszerzać społeczną świadomość dotyczącą skutków przyjmowania opioidów i apelują do rodziców, aby zwracali większą uwagę na nietypowe zmiany zachowania swoich dzieci.

Zdjęcie główne: Anna Shvets/Pexels.com
Tekst: OP

TU I TERAZ