“Mniej niż godzina”- tyle czasu zdaniem WHO dzieci mogą bezpiecznie spędzać przed ekranem
Nie wiemy jeszcze jaki wpływ na rozwój najmłodszych pokoleń będzie miało dorastanie “przed ekranem”. Nieprzerwany dostęp do technologii jest zjawiskiem zbyt nowym, by czerpać wiedzę z doświadczenia.
Tymczasem rodzice po omacku poszukują kompromisu – między wygodą, wychowywaniem do życia w cyfrowym świecie, obietnicami producentów interaktywnych zabawek, a strachem przed nieprawidłowym rozwojem społecznym swoich dzieci.
Grupa ekspertów WHO, po przeanalizowaniu dostępnych badań, opublikowała poradnik z wytycznymi lifestylowymi dla opiekunów maluchów: Naszym celem jest wskazanie, ile czasu najmłodsi powinni spędzać na aktywności fizycznej, spaniu, w kontakcie z ekranem czy w pozycji siedzącej, by zapewnić im optymalne warunki dla zdrowia, dobrego samopoczucia i rozwoju – napisali autorzy poradnika. – Wczesne dzieciństwo jest okresem szybkiego rozwoju fizycznego i poznawczego. Jest to czas, kiedy kształtują się nawyki dziecka i całej rodziny, związane ze stylem życia. Te nawyki, dotyczące na przykład higieny snu, czy aktywności fizycznej towarzyszą nam później przez całe życie.
Poradnik WHO zawiera również bardzo konkretne zalecenia dotyczące czasu, jaki maluchy mogą bezpiecznie spędzać przed ekranem, oczywiście z zastrzeżeniem, że odbierane treści są wysokiej jakości i mają wartość edukacyjną.
Takie treści najlepiej przyswajane są w towarzystwie rodzica, który angażuje dziecko we właściwy sposób i kontroluje proces jego nauki.
Jak zatem eksperci WHO wyobrażają sobie idealny lifestyle współczesnego malucha? Niemowlęta w pierwszym roku życia nie powinny mieć kontaktu z ekranem wcale.
Wskazane są różne aktywności kilka razy dziennie, w tym minimum pół godziny interaktywnej zabawy na brzuszku, najlepiej jak najdłużej i najlepiej na podłodze.
Najwyżej godzinę niemowlę może spędzać skrępowane w pozycji siedzącej w foteliku, wózku lub chuście.
Sen dobrej jakości powinien trwać od 12 do 17 godzin na dobę w zależności od wieku niemowlaka.
Dzieci, które ukończyły rok, powinny spędzać minimum trzy godziny na aktywności fizycznej o różnej intensywności. Nie powinny siedzieć, przypięte do nosidełek, krzeseł czy pleców przez dłużej niż godzinę dziennie. Sen łącznie powinien zajmować od 11 do 14 godzin.
Dwulatkom przez godzinę dziennie można pozwolić na kontakt z ekranem.
Dotyczy to sumy czasu korzystania z różnych urządzeń elektronicznych, w tym telewizorów. Wyjątkiem są video-chaty z bliskimi. Podobnie sytuacja ma się w przypadku trzy- i czterolatków, przy czym przynajmniej godzina aktywności powinna być średnio lub wysoko-intensywna, a sen krótszy o godzinę.
Choć zalecenia WHO pokrywają się z wnioskami niedawno opublikowanego raportu Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej na podobny temat, wzbudzają wiele kontrowersji.
WHO zarzuca się, że w swoich analizach nie uwzględniło potencjalnych korzyści płynących z mediów cyfrowych, a ich porady zdaniem Andrew Przybylskiego, dyrektora ds. badań w Oxford Internet Institute „nadmiernie skupiają się na ilości czasu spędzanego przed ekranem, nie biorąc pod uwagę odbieranych treści i kontekstu użycia”. Inni eksperci zarzucają WHO brak poparcia wytycznych wystarczająco mocnymi dowodami, które mogłyby uzasadnić ustalenie takich, a nie innych limitów czasu bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych w ciągu dnia.
Poradnik “Guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age” można znaleźć na oficjalnej stronie organizacji.
Tekst: AvdB