Oto prawdziwa wizytówka Łodzi. Jedyne analogowe kino w mieście – alternatywa dla multipleksów
Łódź słynie między innymi z tego, że jest nierozerwalnie związana z kinem. To tutaj znajduje się Szkoła Filmowa, przez wielu uznawana za najlepszą w Polsce, Muzeum Kinematografii czy Animacji Se-ma-for. Filmowe dziedzictwo tego miejsca zostało docenione również przez organizację UNESCO, która w ubiegłym roku uhonorowała Łódź tytułem Miasta Filmu. Mimo że na mapie miasta najwięcej jest potężnych multipleksów, nie brakuje małych, kameralnych kin studyjnych, które mają swoich zagorzałych zwolenników. Jednym z nich jest jedyne analogowe kino w Łodzi, czyli Stare Kino, mieszczące się w kompleksie Hotelu Stare Kino Cinema Residence, o którym mogliście już przeczytać na łamach F5.
Historia tego miejsca sięga XIX wieku, jednak w obecnym kształcie funkcjonuje ono od 2016 roku.
Bilsko 120 lat temu w kamienicy przy Piotrkowskiej 120 powstał pierwszy w Polsce stały kinematograf – jego założycielami byli Antonii oraz Władysław Krzemińscy. Kupili oni od braci Lumiere aparat projekcyjny i podróżowali z nim przez Polskę oraz Rosję, przybliżając mieszkańcom nowość, jaką wówczas stanowiło kino. Niestety, w Łodzi nie gościli zbyt długo, m.in. ze względu na ograniczony repertuar, który szybko znudził się mieszkańcom. Dziś łodzianie mogą jednak cofnąć się w czasie i odwiedzić to historyczne miejsce, które nadal wyróżnia się na tle miasta.
Kino mieści się w piwnicy kompleksu i zdecydowanie można określić je mianem kameralnego – pomieści zaledwie 37 widzów. Jest ono otwarte zarówno dla gości hotelu, którzy każdego dnia mogą wziąć udział w dedykowanym seansie, jak również mieszkańców. Chętni mogą także skorzystać z opcji wynajęcia kina na prywatne spotkanie.
W repertuarze znajdują się zarówno projekcje analogowe, jak i cyfrowe, jednak to te pierwsze wydają się być bardziej atrakcyjne. Raz w miesiącu, w ramach cyklu „Filmowe wtorki z kinem polskim”, widzowie mają okazję obejrzeć filmy wyświetlane z historycznych projektorów na taśmy 35 milimetrów. Wśród tytułów znajdują się takie klasyki jak „Popiół i diament”, „Vabank” czy „Zakazane piosenki”. Kino nierozerwalnie związane jest z Łodzią, co chętnie podkreśla również poprzez repertuar – nie brakuje w nim filmów związanych z miastem.
Stare Kino to na pewno obowiązkowy do odwiedzenia punkt dla każdego kinomana, czy też osób zainteresowanych historią miasta. Nietypowa atmosfera tego miejsca sprawia, że często chce się tam wracać. Jest to na pewno świetna propozycja zarówno dla tych, którzy cenią magię kina, jak również dla widzów dużych kompleksów kinowych, oglądających filmy na wielkich salach.
Tekst: MW
Tekst powstał dzięki wsparciu facebookowej grupy F5 Łódź.
Zdjęcia pochodzą z fanpejdża Starego Kina.