Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pandemia to dobry czas dla autorytaryzmu

Naukowcy znaleźli powiązanie między ilością chorób zakaźnych a poparciem dla autorytarnych rządów.
.get_the_title().

Psychologowie sądzą, że oprócz fizjologicznego układu psychologicznego mamy też układ behawioralny. To nieświadomy kodeks zachowań, który ma sprawić, że jesteśmy wolni od chorób, strachu i wszystkiego, co nieznane.

I dlatego w takich chwilach jak zagrożenie pandemiczne chętniej wybieramy autorytarnych przywódców.

Do takiego wniosku doszli psychologowie z University of Cambridge, a wyniki swoich badań opublikowali w 'Journal of Social and Political Psychology’. Jak to sprawdzili? Po pierwsze sięgnęli po dane dotyczące chorób zakaźnych w Stanach Zjednoczonych lat 90. i pierwszej dekady XX wieku. Następnie przyjrzeli się wynikom ankiety psychologicznej z 2017 i 2018 roku, w której wzięło udział 206 tys. Amerykanów. Okazało się, że obywatele z miast i stanów, w których było więcej chorób zakaźnych, mieli bardziej autorytarne poglądy.

źródło: guardian

Następnie badania powtórzono – tym razem międzynarodowo. Naukowcy wzięli pod lupę 51 tys. ankiet wypełnionych przez mieszkańców 48 krajów i porównali je z wskaźnikami chorób zakaźnych.

Okazało się, że w najbardziej autorytarnych amerykańskich stanach wskaźnik chorób zakaźnych był czterokrotnie wyższy, a w przypadku państw – trzy razy w porównaniu do tych, których nie cechują tendencje autorytatywne.

Wyższe wskaźniki chorób zakaźnych korelowały dodatkowo z wertykalnymi prawami, czyli takimi, które uderzają w konkretną grupę – choćby zakazem aborcji. – Wyższe wskaźniki chorób zakaźnych zwiastowały konserwatywne i autorytarne postawy polityczne i struktury prawne. Na wielu poziomach analizy, zarówno geograficznych, jak i historycznych, widzimy, jak ta relacja pojawia się raz po raz. Odkryliśmy, że wskaźniki patogenów sprzed ponad dwudziestu lat nadal odbijały się na postawach politycznych jeszcze w 2016 roku. Jeśli COVID-19 zwiększy atrakcyjność autorytarnej polityki, skutki mogą być długotrwałe – powiedział główny autor badania, Leor Zmigrod z wydziału psychologii w Cambridge.

Zdjęcie główne: Financial Times
Tekst: NS

TU I TERAZ