Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Spędzanie czasu ze znajomymi może poprawić twoje zdrowie emocjonalne i fizyczne

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Oksfordzie, powinniśmy planować spotkania ze swoimi znajomymi przynajmniej dwa razy w tygodniu, ponieważ wpływa to dobrze na nasze zdrowie emocjonalne i fizyczne.
.get_the_title().

Ludzie z większym gronem przyjaciół mają lepszą odporność i rzadziej cierpią na choroby, mają obniżone poczucie lęku, szybciej dochodzą do siebie po operacji i generalnie dłużej cieszą się zdrowiem i życiem.

Brzmi to jak całkiem niezła i prosta opcja na polepszenie swojego zdrowia i przedłużenie życia. Prawda?

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Badanie przeprowadzono pod obserwacją doktora i znanego psychologa Robina Dunbara, który stwierdził, że samopoczucie kobiet i ich stan zdrowia są znacznie lepsze, gdy mają one możliwość spotykania się z czterema najlepszymi przyjaciółkami, minimum dwa razy w tygodniu i „robienia wspólnie różnych rzeczy”. Mając na myśli „rzeczy” badanie odnosi się między innymi do rozmów na wszystkie tematy, wspólnego jedzenia, picia wina, wspominania oraz planowania przyszłości.

Kobiety posiadają mechanizm radzenia sobie z problemami, który naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii nazwali „tendencją i zaprzyjaźnieniem”, a więc znacząco lepiej reagują na stres, gdy mają wokół przyjaciół.

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Utrzymywanie kontaktów i więzi ma też związek z hormonami, a częstsze spotkania przyczyniają się do zwiększania poziomu serotoniny „hormonu szczęścia” oraz oksytocyny „hormonu miłości”.

„Jednak posiadanie dużej, dobrze zintegrowanej paczki znajomych jest znaczące dla obu płci i ma wpływ zarówno na ich zdrowie fizyczne, jak i emocjonalne. Ludzie z większymi lub bardziej zintegrowanymi sieciami bliższych i dalszych znajomych, cierpią na mniej chorób, żyją dłużej, a nawet ich dzieci mają szansę na szczęśliwsze życie.” – mówi doktor Dunbar.

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Utrzymywanie więzi przybiera na znaczeniu również kiedy jesteśmy starsi, wtedy jesteśmy bardziej zabiegani i mamy znacznie więcej obowiązków.

Spotykanie się z przyjaciółmi, wśród których możemy być po prostu sobą, bez jakiejkolwiek presji z zewnątrz, powoduje, że ​​czujemy się ważni i potrzebni, a dodatkowo zaspakajamy przy tym potrzebę przynależności.

Tekst: Marta Mankiewicz

TU I TERAZ