„Świat Mistrza Beksińskiego” – niezwykły multimedialny koncert połączony z wystawą obrazów już w marcu w warszawskiej Filharmonii Narodowej
Zdzisław Beksiński był malarzem, fotografem, rysownikiem i artystą posługującym się grafiką komputerową. Na pewno jedną z najzdolniejszych osobowości sztuki w historii Polski. Niezależnie od tego, czy komuś podobała się często kontrowersyjna tematyka i stylistyka jego prac, nie dało się przejść obok nich obojętnie, a artyście odmówić wielkiego talentu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W 2016 roku o Beksińskich znowu zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą filmu „Ostatnia Rodzina”, który został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Pojawiły się wprawdzie głosy krytyki, argumentujące, że nie odzwierciedla on prawdy o życiu Zdzisława, Zofii i ich syna Tomasza, ale na pewno dzięki niemu więcej osób zwróciło uwagę na twórczość artysty.
Teraz znów nadarza się okazja, by zagłębić się w tajemniczy, tym razem już czysto artystyczny, świat mistrza.
To za sprawą wydarzenia, które będzie miało miejsce w Warszawie już na początku marca, z okazji 90-tej rocznicy urodzin Zdzisława Beksińskiego, przypadającej na dzień 24 lutego.
W Filharmonii Narodowej 4 marca odbędzie się niezwykłe multimedialne widowisko.
Tego wieczora usłyszymy wykonywany na żywo przez orkiestrę symfoniczną koncert muzyki Alfreda Schnittke. Będzie ona stanowiła nadzwyczajną oprawę muzyczną multimedialnej prezentacji obrazów Beksińskiego. Dzieła współczesnego niemieckiego kompozytora zostały wybrane nie bez powodu – malarz wymieniał Schnittke jako jednego ze swoich ulubionych twórców, a trzeba zaznaczyć, że swoje obrazy tworzył, nieustannie słuchając muzyki.
Ponadto wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa oryginalnych obrazów mistrza, które Beksiński zapisał w testamencie Muzeum Historycznego w Sanoku.
Zostaną one zaprezentowane w Foyer Filharmonii Narodowej.
Za organizacją tego widowiska stoi wspomniane Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Fundacja „Beksiński”, która została ustanowiona po śmierci twórcy w celu ochrony jego dorobku artystycznego oraz szeroko pojętego kultywowania pamięci o Zdzisławie Beksińskim i jego rodzinie. Jej działania na bieżąco możecie śledzić na jej fanpage’u.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Na 4 marca zaplanowane są 2 takie koncerty – o godz. 17:45 i 20:45. Ceny biletów zaczynają się już od 70 złotych, a do najdroższych – VIP, będą dołączane gifty od Fundacji Beksińskich. Kupicie je na stronie eBilet.pl.
Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.
Zdjęcie główne: Facebook Fundacji „Beksiński”, Muzeum Historyczne w Sanoku, Facebook Filharmonii Narodowej w Warszawie
Tekst: Kinga Dembińska