Tagi grafficiarzy ze Śląska w muzeum w Katowicach. To zapowiedź wystawy o hip-hopie
Często uważany za przejaw wandalizmu, nic nieznaczący miejski bohomaz i bezsensowny, szpecący ściany, twór. Tag, czyli z angielskiego „metka”, to krótki, „powyginany” podpis grafficiarzy zapisany za pomocą grubych markerów lub farby w sprayu. Najczęściej jest to imię, pseudonim, skrót, cytat lub coś totalnie abstrakcyjnego. Mimo iż w większości uważany jest za zbędny – ma jakiś cel i jest wyrazem czegoś, np.: buntu, sprzeciwu bądź oznaczenia terenu.
Tagowanie swój początek miało w Nowym Jorku w drugiej połowie lat 60. XX wieku i było ściśle związane z wprowadzeniem na rynek flamastrów wodoodpornych oraz rodzącą się wówczas kulturą hip-hopu, której graffiti stało się nierozerwalną częścią. Tak kiedyś, jak i dziś tagowanie nie należy do zbyt podporządkowanych normom form artystycznych i stale budzi wiele kontrowersji.
Śląskie tagi zostaną zaprezentowane w budynku Centrum Scenografii Polskiej (Muzeum Śląskie).
12 grudnia o godzinie 18.00 odbędzie się dyskusja na temat sztuki ulicznej, w której udział wezmą: Raspazjan – śląski muralista, Cezary Hunkiewicz – kurator, krytyk sztuki ulicznej, współtwórca Brain Damage Gallery, a także Szymon Kobylarz – artysta i kurator wystawy hip-hopowej przygotowywanej w Muzeum Śląskim. Moderatorem debaty będzie Bogna Świątkowska – dziennikarka, szefowa i założycielka Fundacji Bęc Zmiana.
Wstęp na wystawę i dyskusję – wolny.
Tekst: Natalia Ptak