W Warszawie również powstanie sklep socjalny Spichlerz
Pierwszy sklep socjalny w Polsce został uruchomiony na początku grudnia w Katowicach. O mieszczącym się przy ulicy Tysiąclecia 82 Spichlerzu pisaliśmy szerzej tutaj. Sklep socjalny to miejsce, w którym osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą kupować produkty poniżej ich ceny rynkowej. Osoby korzystające z pomocy socjalnej mogą przyjść z zaświadczeniem z MOPS, a w stosunku do osób powyżej 75. roku życia obowiązuje kryterium dochodowe do 1600 zł. W sklepie mogą robić zakupy także wolontariusze Fundacji Wolne Miejsca.
Chleb kosztuje tu 20 groszy, a makaron złotówkę. Jak to możliwe?
– Jako Fundacja podpisujemy mnóstwo umów i oczywiście cały czas apelujemy do wielu producentów, że jesteśmy gotowi do przyjmowania pełnowartościowych produktów, ale z krótką datą przydatności. Takie produkty są przekazywane w darowiźnie, albo w dużo niższej cenie. Na sprzedawane produkty nakładamy niewielką marżę, która pozwala nam na opłacenie kosztów pracowniczych i transportu – tłumaczył nam Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsca.
W rozmowie z nami Mikołaj Rykowski podkreślał, że inicjatywa nie ograniczy się tylko do Katowic. – Wkrótce otworzymy sklep w Tarnowie, potem Lublinie, Warszawie, Łodzi i kolejnych miastach. Chcemy działać poprzez współpracę z samorządami, z prezydentami, ale również z lokalnymi fundacjami i stowarzyszeniami – powiedział wtedy.
Już wkrótce otworzy się warszawski Spichlerz! Sklep będzie się mieścić na Mokotowie, przy ulicy Modzelewskiego 71.
Ceny produktów nie będą przekraczać 10 złotych i 50 proc. ceny rynkowej, a sklep będzie mieć 300 metrów kwadratowych. Fundacja wkrótce odbiera klucze do lokalu, następnie go remontuje, a potem otworzy warszawski Spichlerz. Mamy nadzieję, że jak najprędzej, bo to naprawdę pożyteczna inicjatywa. – Warto powiedzieć, że Spichlerz nie jest tylko sklepem – jest przede wszystkim miejscem spotkań człowieka z człowiekiem. Oczywiście znajdują się w nim produkty za połowę ceny, ale głównym celem Spichlerzy jest pomoc ludziom i umożliwienie wyjścia z trudnej sytuacji życiowej – mówił nam Rykowski.
Tekst: NS